PRO HR Year Book 2023 | Roczne zestawienie najważniejszych tematów z prawa People & Culture

2024.02.22

Na łamach naszej nowej publikacji omawiamy bieżące i praktyczne zagadnienia z obszaru prawa pracy, bhp, ochrony danych osobowych, compliance, immigration & global mobility, procesów sądowych, pracy zdalnej i wynagrodzeń w sektorze finansowym.


Rok 2023 przyniósł istotne zmiany przepisów dotyczących urlopów rodzicielskich. Najważniejsze z nich obejmują: wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego, nowy sposób jego udzielania, a także wprowadzenie nieprzenoszalnej części urlopu dla każdego z rodziców.

Informacja o obecności substancji działającej podobnie do alkoholu w organizmie pracownika stanowi informację o stanie zdrowia. Są to zatem dane szczególnych kategorii. Wraz z nowelizacją Kodeksu pracy w 2023 r. wprowadzono samodzielną podstawę przetwarzania takich danych, tj. art. 221c par. 6 k.p. w zw. z art. 9 ust. 2 lit. b RODO.

Nowelizacja Kodeksu pracy z kwietnia 2023 roku wprowadzająca pracę zdalną, w miejsce dotychczasowej, niezbyt popularnej telepracy, przełożyła się na wprowadzenie znaczących zmian w zakresie wyposażenia stanowiska pracy.

Podstawowa zasada wynikająca z przepisów w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE stanowi, że pracownik podlega przepisom o ubezpieczeniach społecznych tylko jednego państwa i jest to państwo, w którym wykonuje on pracę.

Szczególnie chroniony pracownik (np. działacz związkowy) może niezwłocznie po zwolnieniu wrócić do pracy, jeśli odwoła się od zwolnienia i złoży w sądzie wniosek o zabezpieczenie jego roszczenia poprzez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. 

W minionym roku w obszarze global mobility w Polsce mogliśmy zaobserwować dalszą modyfikację przepisów odnoszących się do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Normalizacja sytuacji w obszarze COVID-19 wpłynęła na przepisy obejmujące wszystkich cudzoziemców przebywających w Polsce. 

To, że do Sejmu nie wpłynął żaden z przygotowanych przez rząd projektów, nie oznacza, że dyrektywa nie obowiązuje i nie chroni sygnalistów. Pod pewnymi warunkami, niektóre organy czy spółki powinny ją stosować, mimo braku wdrożenia dyrektywy. 

Banki mają obowiązek prowadzić wykaz osób, których działalność zawodowa ma istotny wpływ na profil ich ryzyka. Identyfikacja tzw. risk takerów nie jest jednak procesem łatwym, ani jednorazowym. Powinna być dokonywana co roku w oparciu o dwa kryteria, tj. kryterium jakościowe (rozstrzygający jest zakres obowiązków danej osoby) i ilościowe (decyduje wysokość wynagrodzenia). 

Zobacz plik PDF