Wręczanie wypowiedzeń i zwolnień dyscyplinarnych w trakcie epidemii | PRO HR Handlowy

2020.12.11

W okresie przed epidemią wręczanie wypowiedzeń czy oświadczeń o rozwiązaniu umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym nie nastarczało większych problemów. W przypadku nieobecności pracownika w pracy pracodawca zawsze miał możliwość wysłania swojego oświadczenia pocztą. 

Doręczenie oświadczenia brała wówczas na siebie poczta. Jednocześnie, w przypadku awizowania takiej przesyłki i upływu 2 tygodniowego okresu podczas którego pracownik miał możliwość jej odebrania obowiązywało domniemanie doręczenia oświadczenia pracodawcy. W konsekwencji, z tym właśnie terminem dochodziło do rozwiązania umowy o pracę, a pracodawca był zobowiązany wystawić świadectwo pracy i rozliczyć pracownika.

Przepisy tarczowe zmieniły te zasady. Wpływa to negatywnie na możliwość rozwiązania umowy o pracę w przypadku nieobecności pracownika w zakładzie pracy, a nawet w przypadku wykonywania pracy zdalnej (gdy nie możemy skorzystać z oświadczenia podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym).

Zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nieodebrane pisma podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez pocztę, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów.

W konsekwencji, jeżeli pracownik nie odebrał pisma od pracodawcy i upłynął 14 dniowy termin awizowania przesyłki, to nie można uznać, że przesyłka została doręczona. Nie dochodzi zatem do rozwiązania umowy o pracę i stosunek pracy nadal trwa ze wszelkimi konsekwencjami. 

Można oczywiście próbować doręczyć oświadczenie w inny sposób. W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego kluczowy jest jednak jednomiesięczny termin na doręczenie takiego oświadczenia pracodawcy. Po jego upływie wręczenie dyscyplinarki będzie naruszało przepisy o wypowiadaniu umów, co naraża pracodawcą na konieczność zapłaty odszkodowania w przypadku sporu sądowego.  

Warto również pamiętać, że na mocy przepisów Tarczy  4.0 poczta nie doręcza przesyłek osób objętych kwarantanną, izolacją czy izolacją domową. Próba doręczenia zostanie podjęta dopiero po upływie tych ograniczeń.

Więcej w kwartalniku dla pracodawców z sektora handlowego - PRO HR Handlowy