Pieniądze na karcie podarunkowej nie stracą ważności | PRO HR Handlowy

2020.07.22

Postanowienia regulaminów sklepów oferujących karty podarunkowe, które po pewnym czasie tracą ważność, są niezgodne z dobrymi obyczajami. Tak orzekł Sąd Rejonowy w Słupsku (I C 3865/19). 

Wiele z regulaminów sklepów posiadających w swojej ofercie karty podarunkowe zakłada, że w sytuacji zgubienia karty lub upływu daty ważności, nie ma możliwości ponownej aktywacji karty. W konsekwencji wpłacone na kartę środki przepadają i nie można ich w żaden sposób odzyskać. Z powyższym nie zgodził się Sąd Rejonowy w Słupsku, który takie postanowienia regulaminów uznał za klauzule abuzywne, sprzeczne z dobrymi obyczajami i naruszające interes konsumenta. 

Sąd zwrócił uwagę na nierówność stron. Konsument wydał określoną sumę środków na kartę podarunkową przed otrzymaniem towaru. Pozwana spółka miała przy tym pewność, że środki zostaną wydane lub przepadną na jej rzecz. Ostatecznie konsument wydał pieniądze, jednak w związku z utratą ważności karty nie otrzymał towaru ani zwrotu pieniędzy, co w opinii Sądu stanowi pominięcie jego interesu.

Co prawda orzeczenie zostało wydane przez Sąd I instancji, jednak może zapoczątkować nowy nurt i zmianę dotychczas znanych konsumentom kart podarunkowych.

Więcej w kwartalniku dla pracodawców z sektora handlowego - PRO HR Handlowy.