Nawet bez uchwały walnego zgromadzenia plan akcyjny może być programem motywacyjnym z odroczonym opodatkowaniem i stawką 19%

2024.07.25

Co do zasady, przychód z pracowniczych programów akcyjnych powstaje w momencie nieodpłatnego lub częściowo nieodpłatnego otrzymania akcji i jest kwalifikowany jako przychód ze stosunku pracy lub z działalności wykonywanej osobiście. W konsekwencji, podlega on opodatkowaniu progresywnemu (do 32%) i składkom ubezpieczeniowym. 

Jednak w przypadku spełnienia określonych warunków, moment podatkowy może zostać odroczony do chwili sprzedaży akcji, a stawka opodatkowania wynosi 19% i nie płaci się składek ubezpieczeniowych. 
Jednym z warunków jest utworzenie programu w oparciu o uchwałę walnego zgromadzenia. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, wskazał w niedawnym wyroku, że do warunku tego należy podejść liberalnie, gdyż w innych jurysdykcjach uprawnionymi do tworzenia pracowniczych programów motywacyjnych mogą być również inne organy (np. zarząd czy rada dyrektorów). W takich wypadkach, dla osiągnięcia celu regulacji, należy zdaniem Sądu, dopuścić, że również w tego typu programach pierwszym momentem podatkowym jest sprzedaż akcji. 

Powyższy wyrok wpisuje się w szerszą, liberalną linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mając to na względzie, warto ponownie przeanalizować swoje podejście do opodatkowania programów motywacyjnych funkcjonujących w spółce.


 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Lipiec 2024