Pracownik oddelegowany do pracy w Polsce musi obowiązkowo przejść badania lekarskie i szkolenia BHP, chyba, że w swoim kraju przeszedł badania i szkolenia spełniające polskie wymagania | PRO HR Kwiecień

2022.04.14

W przypadku kontroli, PIP będzie żądał dokumentacji pozwalającej na sprawdzenie, czy przedstawione dokumenty z państwa delegującego są zgodne z polskimi przepisami. 

Profilaktyczne badanie lekarskie są w Polsce przeprowadzane na podstawie skierowania, w którym pracodawca wskazuje nie tylko stanowisko pracy pracownika, ale też informacje o występowaniu na tym stanowisku czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy.

Pracodawca delegujący pracownika do Polski powinien zatem wykazać, że ewentualne zaświadczenie lekarskie z kraju delegującego zostało wydane na podstawie skierowania zawierającego takie same dane jak dane, które zostałyby umieszczone w polskim skierowaniu na badania pracownika na takim samym stanowisku.

Polskie przepisy określają minimalną liczbę godzin szkoleń wstępnych oraz ich program. W związku z tym pracodawca delegujący pracownika do Polski musi wykazać, że program szkolenia wstępnego, które pracownik odbył w innym kraju jest zgodny z wymaganiami polskiego prawa.

Co więcej, zdaniem PIP instruktaż stanowiskowy powinien być przeprowadzony na stanowisku, na którym pracownik faktycznie będzie świadczył pracę. W związku z tym odbyć się dopiero w kraju, do którego pracownik zostaje oddelegowany. 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR kwiecień 2022