Pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy do potrzeb pracownika niepełnosprawnego | PRO HR Styczeń

2022.01.13

Jeśli pracownik żąda zakupu specjalnego biurka oraz krzesła i przedstawi pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności, pracodawca ma obowiązek zakupu takiego sprzętu.

Zgodnie z polskim prawem, pracodawca jest zobowiązany do wprowadzenia racjonalnych usprawnień dla osoby niepełnosprawnej pozostającej z pracodawcą w stosunku pracy, jeżeli wprowadzenie takich usprawnień nie będzie stanowiło dla pracodawcy nieproporcjonalnie dużego obciążenia. Niezbędne racjonalne usprawnienia polegają na przeprowadzeniu koniecznych w konkretnej sytuacji zmian lub dostosowań do szczególnych, zgłoszonych pracodawcy potrzeb wynikających z niepełnosprawności danej osoby. 

Ustawodawca nie określił, jaka konkretnie kwota będzie stanowiła nieproporcjonalnie duże obciążenie. Kwota ta musi być zatem ustalona przez pracodawcę w odniesieniu do konkretnej sytuacji. Co do zasady zakup biurka i krzesła nie będzie stanowił nieproporcjonalnego obciążenia pracodawcy, chyba że sprzęt jest bardzo drogi, biorąc pod uwagę wielkość i zasoby finansowe pracodawcy. 

Niedokonanie niezbędnych racjonalnych usprawnień dla osoby niepełnosprawnej uważa się za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Jeśli pracownik posiada jedynie zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowanie specjalnego sprzętu, np. z uwagi na problemy z kręgosłupem, pracodawca nie ma obowiązku zakupu wyżej wymienionych sprzętów. Pracodawca musi w takiej sytuacji zapewnić pracownikowi sprzęty o parametrach wskazanych w Rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR styczeń 2022