„Pocovidowa” praca zdalna – potrzebna będzie polityka | PRO HR Czerwiec 2021

2021.06.02

Rząd dostosowuje przepisy prawa pracy do zdalnej rzeczywistości. Trzy miesiące po zakończeniu epidemii ma zniknąć telepraca. Zastąpi ją praca zdalna.
Pracodawcy, którzy będą chcieli, aby praca zdalna dalej funkcjonowała w zakładzie pracy, będą musieli na nowo ją wprowadzić i uregulować. Muszą przygotować się na wiele formalności.

W porozumieniu lub regulaminie pracy zdalnej trzeba będzie uregulować zasady jej wykonywania, np. kontroli, warunków bhp, porozumiewania się i potwierdzania obecności, czy też kosztów pracy zdalnej. Pracodawcy będą musieli określi również grupy pracowników, którzy będą mogli korzystać z pracy zdalnej.

Pracodawcy będą musieli pokryć koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, koszty energii elektrycznej oraz niezbędnego dostępu do łączy telekomunikacyjnych, choć nie wiadomo w jakim kształcie ostatecznie zostaną uchwalone przepisy.

Nowością jest „okazjonalna” praca zdalna. Pracownik będzie mógł o nią zawnioskować w wymiarze do 12 dni w roku, a pracodawca taki wniosek powinien uwzględnić. „Okazjonalna” praca zdalna będzie mniej kosztowna i mniej sformalizowana.

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Czerwiec 2021.