Przyjęto nowe Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021 | PRO HR Maj 2021

2021.05.06

Rada Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przyjęła nowe Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021. Wejdą one w życie w 1 lipca 2021 r.

Cały dokument można znaleźć pod linkiem: https://www.gpw.pl/pub/GPW/pdf/DPSN_2021.pdf

W porównaniu do poprzedniej wersji są bardziej zwięzłe i syntetyczne. Usunięto z ich treści kwestie uregulowane obecnie wprost przez przepisy. Mało czytelny podział na zasady i rekomendacje, zastąpiono podziałem na ogólne zasady (tj. cele, do których powinna dążyć spółka, ale które nie są obowiązkowe) oraz obowiązkowe szczegółowe wymagania podlegające raportowaniu. 

W nowych Dobrych Praktykach znalazły się kwestie dotyczące popularnego w ostatnim czasie obszaru ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance) tj.  zagadnień środowiskowych i zrównoważonego rozwoju, spraw społecznych i pracowniczych (w tym równości wynagrodzeń i równouprawnienia płci). Wprowadzono wymóg zamieszczenia przez spółki giełdowe informacji na temat założeń posiadanej strategii w obszarze ESG na stronie internetowej spółki. 

Dobre Praktyki wskazują termin na zgłaszanie kandydatur na członków rady nadzorczej - powinno się to odbywać nie później niż na 3 dni przed walnym zgromadzeniem. Przewidują także zasadę, iż projekty uchwał wnoszonych przez zarząd do porządku obrad walnego zgromadzenia powinny być zaopiniowanie przez radę nadzorczą. Wskazują także wprost, że przewodniczący rady nadzorczej nie powinien łączyć swojej funkcji z kierowaniem pracami komitetu audytu działającego w ramach rady. 

Zmieniły się również zasady dot. programu opcji menadżerskich, prawo do których powinno być uzależnione od spełnienia przez uprawnionych z góry wyznaczonych celów finansowych i niefinansowych w przeciągu co najmniej 3 lat (do tej pory wystarczały 2 lata).  

Choć nowe Dobre Praktyki 2021 nie stanowią diametralnego odwrotu od dotychczas obowiązujących zasad, to przewidują zmiany. które mogą wymagać od spółek wprowadzenia dodatkowych regulacji wewnętrznych bądź dostosowania tych już obowiązujących. 

Po wejściu w życie Dobrych Praktyk 2021, spółki będą musiały przekazywać raport na temat stosowania poszczególnych zasad (a nie jak dotąd jedynie informację o odstąpieniu od ich stosowania). Termin przekazania pierwszego raportu upłynie 31 lipca 2021 r. Warto z wyprzedzeniem rozpocząć przygotowanie takiego raportu. 

Uzupełnieniem Dobrych Praktyk mają być Wskazówki opracowywane w formie Q&A i w miarę potrzeby aktualizowane przez Komitet ds. Ładu Korporacyjnego GPW. Mają one stanowić pomoc w zrozumieniu i stosowaniu konkretnych zasad. Zgodnie z zapowiedziami pierwsza edycja Wskazówek zostanie opublikowana do 1 czerwca 2021 r. 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Maj 2021.