Przepisy o obronności przewidują szereg przywilejów w zakresie uprawnień pracowniczych dla żołnierzy WOT | PRO HR Grudzień

2021.12.06

Stosunek pracy pracownika – żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej podlega szczególnej ochronie w okresie między dniem doręczenia mu karty powołania do pełnienia służby a jej odbyciem. W tym czasie pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy (wyjątkiem jest m.in. zwolnienie dyscyplinarne).

Szczególna zasada obowiązuje w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny. Jeżeli okres próby upływa po powołaniu pracownika do służby wojskowej, to taką umowę uważa się za zawartą na czas nieokreślony.

Pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy jednorazową odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Po doręczeniu karty powołania ma również prawo do jednego dnia zwolnienia od pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Takie samo zwolnienie przysługuje mu również po jednorazowym nieprzerwanym pełnieniu służby przez okres co najmniej trzydziestu dni. Pracownik – żołnierz WOT może też zostać skierowany na specjalistyczne szkolenie lub kurs. Na czas takich zajęć przysługuje mu zwolnienie z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. 

Na czas pełnienia terytorialnej służby wojskowej pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego. W czasie trwania takiego urlopu pracownik – żołnierz WOT zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres pełnienia terytorialnej służby rotacyjnie wlicza się do zakładowego stażu pracy, jeżeli w okresie trzydziestu dni od zwolnienia ze służby pracownik powróci do pracy.

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR grudzień 2021