Elektryczny samochód służbowy do celów prywatnych – opodatkowany jest ustawowy ryczałt, ale dochodem pracownika jest również zwrot kosztów ładowania pojazdu w domu | PRO HR Lipiec 2021

2021.07.05

O indywidualną interpretację podatkową wystąpiła spółka, która w swojej flocie posiada samochody elektryczne. Spółka udostępnia pojazdy pracownikom, zarówno do użytku służbowego, jak i prywatnego.

Spółka pytała, czy do rozliczenia tego świadczenia może stosować ustawowy ryczałt w wysokości 250/400 zł miesięcznie (w zależności od pojemności silnika), a ponadto czy zwrot przez pracodawcę kosztów energii elektrycznej ponoszonych przez pracowników w związku z ładowaniem samochodów służbowych w ich domach mieści się we wspomnianym ryczałcie.

W interpretacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że pojemność silnika samochodu elektrycznego wynosi 0, a tym samym mieści się w przedziale „do 1600 cm3”. Oznacza to, że wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia z tytułu wykorzystania przez pracownika elektrycznego samochodu służbowego do celów prywatnych wynosi 250 zł miesięcznie.

Natomiast dodatkowe świadczenie - zwrot kosztów ładowania pojazdu elektrycznego w domu (wypłacane de facto również w zryczałtowanej formie) należy rozpatrywać odrębnie. Ryczałt ten wypłacany jest bez względu na to czy i jak wysokie koszty pracownik ponosi, bez względu na to czy i w jakim stopniu wykorzystuje samochód prywatnie oraz bez uzyskania potwierdzenia, że pojazd rzeczywiście ładowany był „w domu” pracownika. Mając na uwadze powyższe, Dyrektor KIS stwierdził, że ryczałtowa kwota na pokrycie kosztów ładowania służbowego samochodu elektrycznego w domu, stanowić będzie po

stronie pracownika przychód ze stosunku pracy.
We wrześniu 2020 roku wydana została interpretacja ogólna w sprawie opodatkowania wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych. Niestety w tym dokumencie Minister Finansów nie wyjaśnił wątpliwości związanych z rozliczeniem samochodów elektrycznych. Wydawane w ostatnim czasie interpretacje podatkowe, m.in. ta omawiana w niniejszym alercie uzupełniają tę lukę. 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Lipiec 2021.