Digitalizacja – HR bez Papieru | PRO HR grudzień 2020

2020.12.03

Jedną z nieoczekiwanych konsekwencji pandemii Covid-19 w Polsce jest dynamicznie postępująca digitalizacja HR. Procesy i czynności, które dotychczas zawsze były dokumentowane na papierze (np. zawarcie umowy o pracę, zmiana jej warunków, zakończenie zatrudnienia), co wydawało się najszybszym i najlepszym sposobem, w dobie pracy zdalnej nagle musiały zostać zrealizowane bez papieru.

Okazało się, że obieg papierowych dokumentów zabiera czas i bywa kosztowny, podczas gdy te same efekty można osiągnąć znacznie prościej używając odpowiednich narzędzi elektronicznych. Jest to szybkie, proste bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie.

Możemy zrealizować wszystkie procesy kadrowe - rozpoczynając od rekrutacji, a kończąc na rozwiązaniu umowy o pracę (nawet w ramach grupowego zwolnienia) z użyciem narzędzi technologicznych i nie naruszając przepisów prawa ani zasad dystansu społecznego. 

Możemy też prowadzić akta osobowe pracowników w postaci elektronicznej i nie jest to tak skomplikowane i czasochłonne, jak się nam wszystkim wydawało na początku 2019 r., gdy taka możliwość została wprowadzona do polskiego prawa.

Rok 2020 nauczył nas i naszych Klientów, że szukanie cyfrowych alternatyw jest dla działów HR nie tylko możliwością, ale obecnie wręcz koniecznością. Przyszłość należy do pracodawców, którzy decydują się na HR bez papieru. Cieszymy się, że możemy wesprzeć naszych Klientów w tej drodze.

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR grudzień 2020.