Wyzwań związanych z pracą przedstawicieli ciąg dalszy | PRO HR Pharma

2021.11.29

Hybrydowa praca przedstawicieli handlowych i medycznych jest coraz powszechniejsza. Wiele firm zdecydowało się na przywrócenie obowiązku osobistych wizyt, nie rezygnując jednocześnie z pracy zdalnej. Ma to bezpośredni wpływ na organizację pracy przedstawicieli, a przed pracodawcami stawia kolejne wyzwania.

Jednym z największych wyzwań jest prawidłowa organizacja czasu pracy. Połączenie wizyt osobistych ze zdalnymi może powodować, że jednego dnia pracownik odbywa 4 wizyty stacjonarne (na które musi dojechać) i 3 wizyty zdalne. W międzyczasie odpowiada na maile, wypełnia raporty, bierze udział w nieplanowanym wcześniej spotkaniu. Trudno to pogodzić. W efekcie pracownik może on być zmuszony do pracy w nadgodzinach. 

Nie można wykluczyć, że chcąc wywiązać się ze wszystkich obowiązków, przedstawiciel odbywa wizyty zdalne w drodze, pomiędzy wizytami stacjonarnymi. Nie jest to bezpieczne. Pracownik skupiony na rozmowie telefonicznej, zamiast na prowadzeniu samochodu, może doprowadzić do wypadku. Nie jest to również korzystne wizerunkowo dla pracodawcy. Przedstawiciel, który dzwoni z samochodu, w tle słychać szum, a ze sposobu prowadzenia rozmowy czuć, że nie poświęca na nią całej swojej uwagi, nie świadczy dobrze o profesjonalizmie firmy i nie stawia jej w dobrym świetle. Traci na tym spółka.

Pracodawcy powinni więc zadać sobie pytania:

  • Czy praca przedstawicieli jest prawidłowo zorganizowana?
  • Czy podział pomiędzy pracą w terenie a pracą zdalną jest wyraźny i zrozumiały dla pracowników?
  • Czy obecne zadania przedstawicieli są możliwe do zrealizowania w 8h?
  • Czy przedstawiciele uważają tak samo?
  • Czy zostało to z nimi skonsultowane?
  • Jakie wyzwania w swojej obecnej pracy dostrzegają przedstawiciele? 

Jeśli odpowiedzią, na którekolwiek z ww. pytań jest „nie” albo „nie wiem”, to powinno to stanowić dla pracodawcy impuls do działania.

Więcej w kwartalniku dla pracodawców z sektora farmaceutycznego - PRO HR Pharma.