Nowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19 | PRO HR Koronawirus

2020.04.01

   

 

Od 1 kwietnia 2020 r. Rząd wprowadza kolejne ograniczenia.
 

 
10 form pomocy dla pracodawców 
Prezydent podpisał pakiet ustaw tworzących „Tarczę antykryzysową”
Sprawdź ►


Od 1.04.2020 r. obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna domowa obejmie również członków rodzin wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących z osobą objętą kwarantanną w przypadku osoby, która:

  • przekroczyła granicę państwową lub
  • gdy podlega kwarantannie decyzją inspekcji sanitarnej.

Członek rodziny osoby, która przekroczyła granicę, jest obowiązany powiadomić swojego pracodawcę o odbywaniu kwarantanny. Przysługuje mu prawo do wynagrodzenia w przypadku pracy zdalnej lub do zasiłku chorobowego za okres podlegania kwarantannie, po jej zakończeniu i złożeniu odpowiedniego oświadczenia.

Od 1.04.2020 r. istotne ograniczenia w liczbie osób przebywających w obiektach handlowych, usługowych, placówkach handlowych (bez względu na powierzchnię):

  • do 3 osób na jedno stanowisko kasowe; wydaje się przy tym, że chodzi o otwarte stanowisko kasowe, a nie ogólną liczbę kas (biorąc pod uwagę cel regulacji), ale możliwa jest też interpretacja odmienna. Osoby te podczas zakupów są obowiązane nosić rękawiczki jednorazowe. 

Od 2.04.2020 r. obiekty handlowe, usługowe, placówki handlowe i zarządzający targowiskami (straganami) są obowiązani zapewnić na własny koszt rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. 

Od 2.04.2020 r.  obowiązek zapewnienia dodatkowych środków bezpieczeństwa dla pracowników

  • stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra,
  • osobom zatrudnionym (bez względu na podstawę zatrudnienia)  należy zapewnić rękawiczki jednorazowe lub płyny dezynfekujące.

Od 2.04.2020 r. limity pasażerów w pojazdach 9+ w tym transport niepubliczny –dowożący do pracy w zorganizowany sposób z wyłączeniem samochodów osobowych.

  • ilość pasażerów w pojeździe nie może przekroczyć połowy miejsc siedzących.

Od 4.04.2020 r. w soboty i niedziele zakaz handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży artykułów budowlanych lub remontowych – czynności wewnętrzne mogą być wykonywane (np. inwentaryzacja, porządki, itp.).