Przychód z RSU u osób na B2B powstaje dwukrotnie | PRO HR Tax View

2021.05.05

W ocenie Dyrektora KIS, u podatnika prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą (B2B), który nieodpłatnie nabędzie warunkowe jednostki akcyjne (ang. Restricted Stock Units, dalej jako RSU) w ramach programu motywacyjnego organizowanego przez swojego kontrahenta, przychód powstanie dwukrotnie, tj. zarówno w momencie realizacji praw wynikających z RSU (nieodpłatne nabycie akcji) jak również w momencie późniejszej sprzedaży akcji. 

Stan faktyczny

W omawianej interpretacji Wnioskodawca (konsultant) wskazał, że świadczy usługi w obszarze IT na rzecz swojego kontrahenta – spółki amerykańskiej - w modelu B2B. Spółka amerykańska jest organizatorem akcyjnego programu motywacyjnego, adresowanego do dyrektorów, pracowników i konsultantów. Program pozwala na przyznanie wyróżniającym się konsultantom nagród w postaci pochodnych instrumentów finansowych związanych z akcjami emitowanymi przez spółkę amerykańską. Umowa o świadczenie usług, zawarta między konsultantem a spółką amerykańską obejmuje możliwość uczestnictwa w tym programie oraz informacje o możliwości przyznania nagród. 

Właśnie tego typu instrument konsultant nieodpłatnie otrzymał od spółki amerykańskiej. W momencie przyznania RSU konsultant nie otrzymał prawa do swobodnego dysponowania akcjami spółki amerykańskiej ze względu na nałożony 4-letni okres restrykcji. Ponadto, na moment nabycia RSU nie można określić wartości i liczby akcji, które konsultant nabędzie w przyszłości. Wynika to z faktu, iż po pierwsze wartość instrumentu bazowego RSU (tj. akcji spółki amerykańskiej) podlega nieustającym zmianom kursowym, a po drugie konsultant może utracić część jednostek RSU (i w rezultacie nigdy nie otrzymać docelowej puli przyznanych jednostek RSU), jeżeli w okresie restrykcji, zakończy się jego współpraca ze spółką amerykańską. 

Zdaniem konsultanta przychód z tytułu nieodpłatnego nabycia akcji powinien zostać zakwalifikowany do źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne oraz być opodatkowany według stawki 19% dopiero w momencie zbycia akcji spółki amerykańskiej.

Komentarz

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem konsultanta i uznał, że w ramach programu motywacyjnego, konsultant będzie musiał rozpoznać przychód podatkowy dwukrotnie:

  • W momencie realizacji RSU - jako przychód z działalności gospodarczej

Dyrektor KIS zaznaczył, że program motywacyjny, w którym uczestniczy konsultant nie spełnia przesłanek programu motywacyjnego, w którym opodatkowanie otrzymanych akcji powstaje dopiero w momencie zbycia akcji spółki zagranicznej. W tym przypadku, przychód podatkowy powstanie już w momencie realizacji RSU i nieodpłatnego nabycia akcji spółki amerykańskiej. Przychód ten zostanie zakwalifikowany do przychodów z działalności gospodarczej i będzie opodatkowany tak jak inne dochody z tego tytułu.

  • W momencie sprzedaży akcji – jako przychód z kapitałów pieniężnych

Organ stwierdził, że po stronie konsultanta przychód powstanie również w momencie zbycia/sprzedaży akcji spółki amerykańskiej i będzie to przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany stawką 19%. Konsultant będzie miał jednak prawo pomniejszyć ten przychód o koszt jego uzyskania w wysokości przychodu jaki uprzednio osiągnął i opodatkował z tytułu realizacji RSU.