Jak szybko zatrudnić specjalistę IT?

2021.10.19

Dla pracodawców chcących zatrudnić takie osoby istotnym ułatwieniem jest program Poland.Business Harbour. Jest to program  skierowany z jednej strony do cudzoziemców – informatyków, startupowców oraz przedsiębiorców chcących zamieszkać w Polsce, a z drugiej do pracodawców poszukujących nowych pracowników.

Program dostępny jest dla obywateli sześciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy. Mają oni możliwość uzyskania wizy do Polski na uproszczonych warunkach. Mogą podejmować pracę bez zezwolenia. Możliwe jest także otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej – co jest korzystne dla pracodawcy chcącego współpracować z takimi osobami na podstawie umów B2B.

Uzyskanie wizy jest jednak niemożliwe bez udziału pracodawcy. Aby kandydat mógł uzyskać wizę, przyszły pracodawca z branży IT musi zgłosić się do programu. Zgłoszony pracodawca wystawia dokument potwierdzający zainteresowanie zatrudnieniem kandydata. Stanowi on załącznik do wniosku wizowego. Powyższej reguły nie stosuje się do obywateli Białorusi. 

Nie wszyscy pracodawcy są jednak akceptowani. Warunkiem udziału w programie przez pracodawcę jest posiadanie siedziby lub oddziału w Polsce. Podmioty niezarejestrowane w Polsce nie mogą wziąć udziału w programie.

 

Więcej w kwartalniku dla pracodawców z sektora handlowego - PRO HR Handlowy 

Zobacz plik PDF