PPE nadal w grze?

2018.10.22

Projekt ustawy przewiduje możliwość nietworzenia PPK przez pracodawców, którzy prowadzą pracowniczy program emerytalny (PPE), o ile: 

  • składka podstawowa po stronie pracodawcy wynosi co najmniej 3,5% wynagrodzenia; 
  • poziom partycypacji w PPE wynosi nie mniej niż 25% osób zatrudnionych u pracodawcy (nie tylko pracowników, ale wszystkich osób, które mogą uczestniczyć w PPK);
  • PPE zostanie uruchomiony przed terminem zastosowania ustawy o PPK wobec danego pracodawcy. W przypadku podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób taki program należy zatem uruchomić przed 1 lipcem 2019 roku.


Podejmując decyzję o uruchomieniu PPE powinni Państwo brać pod uwagę termin rejestracji takich programów przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obecnie wynosi on od 2 do 3 miesięcy. Ponadto, nie wystarczy program zarejestrować – konieczne jest jeszcze osiągnięcie wymaganego progu partycypacji oraz odprowadzenie pierwszych składek. A to wszystko przed wskazaną datą. W przypadku zatem podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób, decyzję o wdrożeniu PPE należy w zasadzie podejmować już teraz. Dopóki nie zostanie zawarta umowa zakładowa w ramach PPE, pracodawca zawsze może się z tych prac jednostronnie wycofać, jeżeli z jakichś względów uzna, że PPE nie jest w jego przypadku najlepszym rozwiązaniem.