Maksymalny czas korzystania z pracowników tymczasowych dobiega końca

2018.07.13

Z końcem listopada 2018 r. upływa maksymalny 18-miesięczny okres, przez który co do zasady można korzystać z pracy danego pracownika tymczasowego. Skorzystanie ponownie w tych samy osób będzie możliwe dopiero po upływie kolejnych 18 miesięcy. Nie pomoże zmiana agencji zatrudnienia.
Jeżeli korzystają Państwo z pracy konkretnych pracowników tymczasowych od początku czerwca 2017 r. lub wcześniej, do końca listopada 2018 r. trzeba podjąć decyzję, co dalej z taki osobami. Nie będzie można ich bowiem dłużej zatrudniać w charakterze pracowników tymczasowych. To samo dotyczy pracowników tymczasowych, z których rozpoczęli Państwo korzystać po 1 czerwca 2017 r., przy czym maksymalny dopuszczalny okres korzystania z ich pracy zakończy się odpowiednio później, po upływie 18 miesięcy licząc od skierowania ich do pracy. 

Jest kilka możliwych rozwiązań. Pierwsze to zatrudnienie takich osób bezpośrednio. Warto już teraz zastanowić się nad tym, których pracowników ewentualnie chcieliby Państwo zatrudnić od grudnia i przygotować dla nich oferty. Inne rozwiązanie to rezygnacja z dotychczasowych pracowników i wzięcie nowych. Jest to jednak uciążliwe, bo wiąże się z koniecznością wdrożenia nowych osób. Dlatego warto rozważyć alternatywne scenariusze i skorzystanie z pracy takich osób w innej formie, nie jako pracowników tymczasowych. Mam na myśli w szczególności outsourcing i zawarcie umowy o świadczenie usług z podmiotem zewnętrznym. 

Rekomenduję zastanowić się nad tym odpowiednio wcześniej, aby nie dokonywać zmian w ostatniej chwili i nie narazić się na zarzut obejścia przepisów. Zasady współpracy trzeba odpowiednio uregulować i wdrożyć, aby ograniczyć ryzyka związane z ustaleniem stosunku pracy czy obowiązkiem zapłaty składek ZUS.