Drugi rzut pracodawców w PPK – nie zostało dużo czasu

2019.10.30

Do 25 października pierwsza grupa pracodawców jest zobowiązana uruchomić Pracownicze Plany Kapitałowe. W wielu dużych firmach trwają ostatnie przygotowania w tym zakresie. Kolejna grupa przedsiębiorców – tym razem zatrudniających na dzień 30 czerwca co najmniej 50 pracowników – zostanie objęta obowiązkiem tworzenia PPK od 1 stycznia 2020 roku. Czy wdrożenie PPK u tych pracodawców będzie mniej pracochłonne? Nic bardziej mylnego – w końcu obowiązki są identyczne. Warto zatem nie czekać do 1 stycznia i już teraz podjąć działania przygotowawcze.
Oto lista działań, które warto podjąć jeszcze w 2019 roku:

  1. Wybór reprezentacji osób zatrudnionych wszędzie tam, gdzie nie działają związki zawodowe warto już teraz opracować regulamin i przeprowadzić wybory reprezentacji. Reprezentacja wraz z pracodawcą wybiera instytucję finansową zarządzającą środkami gromadzonymi w PPK. Pamiętajmy, że wybór instytucji finansowej nie może nastąpić wcześniej niż 1 stycznia 2020 roku. Ponadto typowa reprezentacja pracowników oraz rada pracowników nie ma kompetencji w zakresie PPK.
  2. Komunikacja do osób zatrudnionych – jako, że zainteresowanie osób zatrudnionych tematem PPK będzie coraz większe, warto już teraz przygotować komunikację informującą o głównych zasadach funkcjonowania PPK; od nadmiaru wiedzy głowa (najczęściej) nie boli.
  3. Wybór brokera – porównanie ofert instytucji finansowych wymaga wiedzy profesjonalnej. Warto zatem zadbać o wsparcie specjalisty w postaci brokera, który ułatwi nam podjęcie decyzji co do instytucji finansowej zarządzającej środkami uczestników PPK. 
  4. Wsparcie prawników – specjalistów – nieprecyzyjność ustawy o PPK jest już legendarna. Potwierdza to nasze doświadczenie z szeregu projektów, które prowadziliśmy dla największych pracodawców – nawet instytucje finansowe i PFR często się ze sobą nie zgadzają. Na to nakłada się tendencja przerzucania na pracodawców dodatkowych obowiązków administracyjnych w ramach PPK. Właściwe wsparcie pozwala wyłapać te wszystkie kwestie i zadbać o interes pracodawcy w całym procesie wdrażania PPK.