Pod pewnymi warunkami procesor (podmiot zewnętrzny) może wypełnić za administratora (pracodawcę) obowiązek informacyjny
2025.03.31
Pracodawcy często korzystają z podmiotów zewnętrznych do wykonywania różnych usług (przykładowo do przeprowadzenia rekrutacji, przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów, przeprowadzania szkoleń).
Nie w każdym jednak przypadku zachodzi konieczność zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych.
DLA PRZYPOMNIENIA:
umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych zawieramy TYLKO WÓWCZAS, gdy przetwarzanie danych jest dokonywane przez zewnętrzny podmiot W IMIENIU ADMINISTRATORA, w celach określonych przez administratora i zgodnie z jego poleceniami i instrukcjami. Podmiot taki nazywany jest potocznie procesorem.
CZYIM OBOWIĄZKIEM JEST DOPEŁNIANIE OBOWIĄZKU INFORMACYJNEGO (z art. 13 i 14 RODO)?
Dopełnianie obowiązku informacyjnego względem podmiotów danych jest obowiązkiem administratora.
Realizacja tego obowiązku przybiera postać dokumentu potocznie nazywanego „klauzulą informacyjną” czy „klauzulą RODO”.
Zdarza się jednak, że nie administrator, a procesor ma kontakt z podmiotami danych. Jest wówczas oczywistym, że względów organizacyjnych lepiej byłoby aby to procesor faktycznie realizował obowiązek informacyjny.
W Biuletynie UODO nr 02/02/25 potwierdzono, że „procesor może wspierać administratora w realizacji obowiązku informacyjnego”.
Aby mogło to nastąpić zgodnie z prawem administrator powinien:
- wydać procesorowi WYRAŹNE POLECENIE (może być w treści umowy powierzenia przetwarzania);
- przekazać INSTRUKCJE dot. wykonania tego obowiązku (w jakiej formie np. link odsyłający do treści klauzuli na stronie internetowej administratora, załączony pdf itp.);
- zachować pełną KONTROLĘ nad treścią i zakresem obowiązku informacyjnego.
W praktyce:
- administrator przekaże procesorowi treść klauzuli informacyjnej (np. jako załącznik do umowy powierzenia przetwarzania) albo,
- procesor opracuje i przedstawi administratorowi do zatwierdza wzór informacji.
Odpowiedzialność za wadliwą realizację obowiązku informacyjnego ZAWSZE będzie spoczywać na administratorze [!]. Nie da się z niej w żaden sposób uwolnić. Procesor nie odpowiada administracyjne, gdyż to nie jego obowiązek.
Kara umowna – można ją wpisać w umowie, ale przy jej zawieraniu bardzo trudno będzie oszacować jej wysokość.
Dlatego, gdy administrator scedował na procesora wykonywanie w jego imieniu obowiązku administracyjnego powinien dopełnić elementarnych aktów staranności w celu weryfikacji, czy i jak obowiązek ten jest realizowany, np. poprzez sprawdzenie widoczności i treści klauzuli w systemie do przyjmowania zgłoszeń, czy aplikacji kandydatów.
Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Marzec 2025