Honorarium autorskie wypłacone zleceniobiorcy poniżej 26. roku życia nie podlega „uldze dla młodych”
2025.03.31
Z „ulgi dla młodych” korzystają przychody z umowy o pracę, umowy zlecenia, odbywania praktyki absolwenckiej, stażu uczniowskiego oraz zasiłki macierzyńskie. Wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich stanowi przychód z tytułu praw majątkowych, który nie jest objęty tą ulgą.
Jeśli w umowie zlecenia honorarium autorskie nie zostało wyodrębnione od wynagrodzenia „podstawowego”, całe wynagrodzenie należy uznać za przychód z praw majątkowych, a nie z umowy zlecenia. Oznacza to, że wynagrodzenie nie jest objęte „ulgą dla młodych” i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Od takiego wynagrodzenia zleceniodawca powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy z zastosowaniem 50% kosztów autorskich. W PIT-11 całość wynagrodzenia zleceniobiorcy powinna zostać wykazana jako przychód z praw majątkowych.
Tak orzekł NSA w wyroku z 26 lutego 2025 r. (sygn. II FSK 740/22). Wyrok ten potwierdza, że dla bezpiecznego korzystania z ulgi dla młodych oraz 50% kosztów autorskich jednocześnie, wynagrodzenie musi być wyraźnie podzielone na część za przeniesienie praw autorskich i część za wykonanie zlecenia. Wymaga to odpowiedniego zapisu w umowie. Taka praktyka powinna być również stosowana w przypadku umów o pracę.
Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Marzec 2025