Jeżeli sąd nakaże zatrudnianie zwolnionego pracownika na czas procesu, a potem pracodawca wygra sprawę, to nie może żądać zwrotu wynagrodzenia | PRO HR Luty 2024

2024.02.28

Jeżeli pracodawca zwolnił chronionego pracownika, sąd może nakazać zatrudnianie go do zakończenia procesu. Z kolei w odniesieniu do wszystkich pracowników (chronionych i nie chronionych), jeżeli sąd I instancji przywraca pracownika do pracy, to może nakazać zatrudnianie go do prawomocnego zakończenia postępowania.

Może więc być tak, że pracodawca w czasie procesu lub w okresie pomiędzy instancjami zatrudnia zwolnionego pracownika, a potem wygrywa proces. Jednak nawet wygrana nie daje mu podstawy do żądania zwrotu wypłaconych wynagrodzeń.

Pracownik bowiem wykonywał pracę, z której efektów pracodawca korzystał. Nie ma możliwości zwrócenia mu tego czasu ani korzyści, które pracodawca dzięki niemu uzyskał. Nie ma więc podstaw do domagania się zwrotu wynagrodzenia, ani też innych świadczeń związanych z pracą przyznanych w tym okresie. 

Jeśli pracodawca nie ma możliwości powierzenia pracownikowi dotychczasowej pracy i zdecyduje się na wypłatę wynagrodzenia przestojowego, to również nie ma podstaw do domagania się zwrotu. Pracownik może twierdzić, że był gotowy do wykonywania pracy i podjąłby ją, gdyby tylko otrzymał taką możliwość. 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Luty 2024