Dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń to nowe obowiązki nie tylko w zakresie samych wynagrodzeń
2024.09.27
Dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń wprowadza zmiany już na etapie rekrutacji. Pracodawcy będą mieli obowiązek przekazywania kandydatom do pracy informacji na temat początkowego wynagrodzenia lub jego przedziału. Informacja powinna być przekazana przed pierwszą rozmową rekrutacyjną. Ma na celu umożliwienie kandydatom przygotowanie się do rozmowy, ma także przyczynić się do świadomych i przejrzystych negocjacji. Obowiązek jej podania będzie mógł być realizowany w różny sposób. Informacja niekoniecznie będzie musiała znajdować się w samym ogłoszeniu o pracę. Możliwe będzie także przekazanie jej np. w korespondencji mailowej prowadzonej przed rozmową rekrutacyjną.
Kolejna zmiana dotyczy nazewnictwa stanowisk. W ogłoszeniach o pracę trzeba będzie używać określeń neutralnych płciowo. Oznacza to, że z treści ogłoszenia powinno wynikać, że praca może być wykonywana przez osobę dowolnej płci. Najbardziej popularną formą neutralizacji nazewnictwa stanowisk, która stosowana jest już obecnie, jest stosowanie muskulatywów i feminatywów (zatrudnię asystenta/asystentkę). Pracodawcy będą mogli zdecydować się także na inną formę neutralizacji (np. stosowanie osobatywu – zatrudnię osobę do księgowości).
Nie będzie można pytać kandydatów o ich obecne lub poprzednie wynagrodzenie.
Czasu na działanie jest mało. Powinniśmy zacząć od weryfikacji wzoru ogłoszenia o pracę oraz pamiętać o neutralnych nazwach stanowisk. Warto już teraz pomyśleć nad tym, w jaki sposób i na jakim etapie kandydatom będzie przekazywana informacja na temat początkowego wynagrodzenia oferowanego na danym stanowisku.
Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Wrzesień 2024