Za niezapewnienie pracownikowi nieprzerwanego 14-dniowego wypoczynku pracodawcy nie grożą sankcje | PRO HR Czerwiec 2023

2023.06.29

Na wniosek pracownika urlop wypoczynkowy może być podzielony na części. Przynajmniej jedna z części nie może być krótsza niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (tj. włącznie z dniami ustawowo wolnymi od pracy, niedzielami itp.). Z wyjątkiem minimalnego okresu czternastodniowego urlop może być podzielony na dowolną liczbę części, które mogą mieć dowolną długość.

Obowiązek udzielania co najmniej 14 dni nieprzerwanego urlopu dotyczy wypoczynku zaplanowanego oraz przyznanego na wniosek pracownika. W przypadku podzielenia urlopu, na przykład z powodu choroby pracownika wymóg ten nie ma zastosowania.

W praktyce zdarza się, że sami pracownicy wnioskują o krótkie urlopy. W takiej sytuacji pracodawca nie ma podstaw, aby wymuszać na podwładnych skorzystanie z dłuższego wypoczynku.
Może to co najwyżej zasugerować – zwłaszcza że według niektórych psychologów realną regenerację sił pracownika zapewnia dopiero 3-tygodniowa przerwa od pracy. 

Nawet jednak, jeśli żadna z części urlopu nie będzie trwała 14 dni, brak jest podstaw aby ukarać pracodawcę grzywną. Wykroczeniem przeciwko prawom pracownika jest nieudzielenie pracownikowi urlopu w ogóle lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru, a nie udzielenie go w krótkich częściach na wniosek samego pracownika.

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Czerwiec 2023