Sygnalista pod ochroną, pomimo ujawnienia dokumentów objętych tajemnicą zawodową | PRO HR Kwiecień

2023.04.25

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku Halet v. Luksemburg uznał, że doszło do naruszenia  wolności wyrażania opinii sygnalisty, który ujawnił w mediach dokumenty objęte tajemnicą zawodową audytora.

Sprawa dotyczyła głośnego skandalu „LuxLeaks”. Skarżący był pracownikiem znanej, międzynarodowej firmy doradczej. W wyniku jego działań upubliczniono zeznania podatkowe klientów pracodawcy. Chciał on zwrócić uwagę opinii publicznej na optymalizacje podatkowe dużych firm i przychylność luksemburskich organów podatkowych.

(Były) pracownik został prawomocnie skazany w postępowaniu karnym przed sądami krajowymi za kradzież i naruszenie przepisów o tajemnicy prawnie chronionej. ETPCz uznał jednak ujawnienie sprawy w mediach za akceptowalne z uwagi na wagę zgłoszenia i interes publiczny w pozyskaniu informacji o schematach podatkowych. Trybunał potwierdził, że skazanie sygnalisty wywołało „efekt mrożący” i naruszyło prawa skarżącego, który działał w dobrej wierze.

Orzeczenie to kolejny krok w kierunku wzmocnienia ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. Pomimo, że w Polsce wciąż nie wdrożono przepisów Dyrektywy o ochronie sygnalistów (termin implementacji minął w grudniu 2021 r.), to pracodawcy nie są zwolnieni z obowiązku zapewnienia środowiska pracy wolnego od nadużyć, co zakłada konieczność wyjaśniania nieprawidłowości w organizacji.

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Kwiecień 2023