Pracownik krytykujący politykę równości i inkluzywności przywrócony do pracy | PRO HR Listopad 2023

2023.11.30

Do Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynęła sprawa dotycząca zwolnienia pracownika z powodu dyskryminujących i homofobicznych wpisów na wewnętrznej sieci komunikacyjnej IKEA.

Jeden z pracowników IKEA na wewnętrznej sieci firmowej skomentował komunikat o obchodach Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii w sposób atakujący społeczność LGBT (frag. wypowiedzi: „Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia”). Kilka dni po opublikowaniu wpisu, pracownik został zwolniony.

Zwolniony pracownik pozwał byłego pracodawcę i zażądał przywrócenia do pracy oraz odszkodowania.

W 2022 r. Sąd Rejonowy przywrócił zwolnionego do pracy. Wyrok ten rozstał podtrzymany przez Sąd Okręgowy w listopadzie 2023.  

W zasadniczych powodach rozstrzygnięcia wskazano, że niedopuszczalna w miejscu pracy jest dyskryminacja ze względu na wyznanie czy orientację seksualną, jednak nie można też swoją polityką inkluzywności zmuszać do zmiany poglądów pracowników. Sąd podkreślił także, kluczowy charakter chęci obrony własnych przekonań po stronie zwolnionego pracownika – wskazywała ona, że naruszanie praw osób nieheternonormatywnych nie było intencją pracownika. Sąd zgodził się, że umieszczanie treści tego typu może godzić w poczucie bezpieczeństwa i nie buduje dobrej atmosfery w miejscu pracy. Jednocześnie, stwierdził, iż na naruszenie zasad współżycia społecznego może powołać się tylko ten, kto sam nie dopuścił się takiego naruszenia. 

Tym samym, Sąd uznał, iż umieszczenie komunikatu o obchodach Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii stanowiło naruszenie po stronie pracodawcy, a skoro wypowiedź pracownika była jedynie odpowiedzią na komunikat pracodawcy naruszający jego przekonania, to nie może ona zostać uznana za okoliczność uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę.
 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Listopad 2023