Pracodawca musi kontrolować legalność pobytu pracowników-cudzoziemców oraz posiadać w aktach dokumenty, które to potwierdzają | PRO HR Marzec 2023

2023.03.27

Pod koniec ubiegłego roku Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 60 tysięcy kontroli, które mają objąć 35 tysięcy podmiotów. Zapowiedziane kontrole to dobra okazja dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców aby zweryfikować czy w aktach osobowych znajdują się dokumenty, które potwierdzą legalność pobytu i pracy w Polsce.

Pracodawca jest uprawniony do żądania od cudzoziemca dokumentów, które potwierdzają legalność pobytu w Polsce jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Przykładem takich dokumentów będzie np. paszport z ważną wizą lub decyzja pobytowa. Ponadto, pracodawca musi przechowywać w aktach pracownika dokumenty potwierdzające legalność wykonywanej pracy. Będzie to np. zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy czy powiadomienie o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. W przypadku, pracowników zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenie na pracę, pracodawca powinien umieścić w aktach dokument, który potwierdzi zwolnienie z tego obowiązku, np. kopię dyplomu ukończenia studiów, kopię Karty Polaka, kopię legitymacji studenckiej.

Pracodawca powinien również zwrócić uwagę czy dokumenty legalizujące pobyt są ważne, a także kontrolować przebieg postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt toczącego się przed Wojewodą.
Jeżeli ważność dokumentów pobytowych cudzoziemca wygasła, pracodawca powinien poprosić pracownika o przedstawienie stempla w paszporcie, który potwierdzi, że wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt zostało złożone poprawnie, a wniosek nie zawiera braków formalnych. W przypadku kontroli PIP lub Straży Granicznej kopia stempla w paszporcie będzie stanowiła potwierdzenie legalności pobytu i pracy.

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Marzec 2023