Nadchodzą zmiany dot. pracy za pośrednictwem platform internetowych | PRO HR Czerwiec 2023

2023.06.29

Współautorką tekstu jest Monika Banaś — asystentka prawna.

Unijny ustawodawca działa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych takich jak Glovo, Uber Eats czy Bolt. Za podstawowy cel projektowanej dyrektywy w tej sprawie obrano prawidłowe określenie stosunku pomiędzy świadczącym pracę a platformą.

Wedle założeń projektu, za cyfrową platformę internetową uważa się każdą osobę fizyczną lub prawną, która świadczy usługi komercyjne i jednocześnie spełnia trzy warunki:

  • Przynajmniej częściowo udostępniana jest dla odbiorców na odległość, w drodze elektronicznej (np. poprzez stronę internetową czy aplikację),
  • Usługa świadczona jest na żądanie usługobiorcy,
  • Niezbędnym lub istotnym elementem usługi jest praca wykonywana przez osobę fizyczną, wykonywana zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie.

Projekt zakłada domniemanie istnienia stosunku pracy między osobą wykonującą pracę a platformą internetową, niezależnie od rodzaju umowy łączącej strony. Warunkiem domniemania jest to, aby platforma kontrolowała wykonywanie pracy, m.in. w rzeczywisty sposób określała lub limitowała poziom wynagrodzenia, wymagała określonego ubioru lub określonego zachowania w stosunku do odbiorcy usługi. Domniemanie nie ma charakteru absolutnego. Obie strony będą mogły je zakwestionować.

Projekt dyrektywy spotkał się z szerokim poparciem jako narzędzie walki z fikcyjnym samozatrudnieniem, gwarantując jednocześnie ochronę osobom, które faktycznie prowadzą działalność na własny rachunek. Pracodawcy wskazują jednak, że zakres zastosowania projektowanej dyrektywy jest zbyt szeroki. Monitorujemy na bieżąco losy projektu.

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Czerwiec 2023