Likwidacja ulgi abolicyjnej – możliwe zmiany w ustawie o PIT | PRO HR Alert

2020.09.14

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustaw o PIT i CIT. 
 

Na ten moment nie zostały jeszcze opublikowane projekty zmian w ustawach, a jedynie ich założenia. Zmiany te, o ile zostaną uchwalone i podpisane przez Prezydenta do końca listopada 2020 r., zaczną obowiązywać najprawdopodobniej już od 1 stycznia 2021 r.

Najważniejszą zmianą w zakresie podatków pracowniczych jest likwidacja ulgi abolicyjnej.
 

Jej zniesienie dotknie polskich rezydentów podatkowych, uzyskujących dochody z pracy wykonywanej za granicą, którzy dotychczas w swoich rozliczeniach z polskim fiskusem ostatecznie nie płacili podatku od dochodu zagranicznego. 

Po zmianie będą musieli faktycznie opodatkować cały dochód w Polsce i od podatku obliczonego od takiej podstawy odjąć podatek zapłacony za granicą. Innymi słowy – pomimo zapłacenia podatku w kraju wykonywania pracy, będą musieli dopłacić w Polsce podatek według skali podatkowej.

Zmiana będzie dotyczyć osób pracujących m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Irlandii, Słowacji, Holandii, Belgii i Norwegii. Koszty zatrudnienia pracowników wykonujących pracę w tych państwach mogą znacząco wzrosnąć.

Brak ulgi abolicyjnej nie będzie miał na razie wpływu na pracowników wykonujących pracę np. we Francji, Niemczech lub Hiszpanii. Oni, w dalszym ciągu, będą stosowali korzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania, tzw. metodę wyłączenia z progresją i ostatecznie nie będą musieli dopłacać podatku w Polsce.