PRO HR Year Book 2021

2021.12.20

Bieżące i praktyczne zagadnienia z prawa HR w jednym miejscu.

Tematem przewodnim większości tekstów w drugiej edycji naszej publikacji jest pandemia i jej wpływ na rynek pracy, w tym na sposób pracy, zdrowie pracowników, ich oczekiwania oraz wyzwania, jakie stawia przed pracodawcami.

Jednym z takich wyzwań jest to, by jak najwięcej pracowników się zaszczepiło i by dzięki temu wszyscy czuli się bezpiecznie. W pierwszym artykule przedstawiamy garść pomysłów na to, w jaki sposób można w zgodzie z prawem i bez ryzyka dyskryminacji zachęcać pracowników do szczepień. 

W kolejnym zwracamy uwagę na zagrożenie, jakim praca zdalna może być dla zdrowia psychicznego pracowników i jak pracodawcy mogą temu przeciwdziałać lub łagodzić tego skutki. 

BHP to temat przewodni tegorocznego tekstu z zakresu compliance. Wyjaśniamy w nim, dlaczego wprowadzenie skutecznie funkcjonujących procedur bhp może znacząco podnieść wartość firmy. 

Innym wyzwaniem jakie niesie za sobą pandemia i praca zdalna jest jej kontrola i monitorowanie. Monitoringowi poczty służbowej i wykorzystywanym przez pracowników systemom przyglądamy się z punktu widzenia ochrony danych osobowych.

Pandemia przyniosła też szereg zmian w przepisach dotyczących legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, które opisują nasi specjaliści od imigracji.
W artykule „HR bez papieru” dzielimy się naszym doświadczeniem w digitalizacji procesów HR (potrzebę której także wywołała pandemia). Przekonujemy, że to możliwe, wcale nie takie trudne, i że im szybciej wyeliminujemy papier z procesów HR, tym więcej na tym zyskamy. 

Kolejny temat to funkcjonowanie sądów pracy w pandemicznej rzeczywistości, w tym zalety i wady pisemnych zeznań świadków, zdalnych lub hybrydowych rozpraw i e-doręczeń. 

W naszym ostatnim tekście opisujemy najnowsze zmiany dotyczące wynagrodzeń w sektorze finansowym i doradzamy, jak najlepiej odnieść się do nich w praktyce.

Zapraszamy do lektury PRO HR Year Book 2021