Ochrona sygnalistów: małe biura rachunkowe bez taryfy ulgowej

2021.11.17

Wraz z wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii biura rachunkowe, bez względu na wielkość zatrudnienia, będą zobowiązane wdrożyć regulaminy zgłaszania nieprawidłowości.

Będą miały na to 14 dni od dnia wejścia w życie polskiej ustawy wdrażającej. Obowiązek ten wynika z nałożenia na biura rachunkowe odrębnych powinności w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. 

Zarówno dyrektywa jak i projekt ustawy nakłada obowiązek wdrożenia regulaminu zgłaszania nieprawidłowości dopiero na pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Jednocześnie jednak ten próg zatrudnienia nie ma zastosowania m.in. do pracodawców wykonujących działalność w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. A do takich należą biura rachunkowe. 

Na wdrożenie systemu zgłoszeń trzeba patrzeć również przez pryzmat prawa, którego naruszenie może dotyczyć. Co istotne nie chodzi tutaj wyłącznie o działalność biura rachunkowego, ale również o wiedzę o naruszeniach u obsługiwanych klientów. Nie sposób bowiem wykluczyć, że pracownicy biur rachunkowych będą pozyskiwali informacje dotyczące naruszeń po stronie swoich klientów.

Projekt ustawy wskazuje przy tym konkretne prawa, których naruszenie będzie regulowane przez przepisy i objęte procesem zgłaszania nieprawidłowości. Należą do nich m.in. zamówienia publiczne, bezpieczeństwo produktów i ich zgodności z wymogami, bezpieczeństwo transportu czy ochrona środowiska,  a także ochrona prywatności i danych osobowych. Są to zarówno przepisy krajowe jak i unijne. Biura będą mogły rozszerzyć zgłoszenia również na inne nieprawidłowości, wedle swojego uznania.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest stworzenie regulaminu zgłaszania nadużyć. Regulamin określa wewnętrzny sposób zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Nie jest to jednak jedyne działanie pracodawcy w ramach dostosowania się do zmian prawa. Pracodawca powinien również:

  • zdecydować czy będzie akceptował również zgłoszenia anonimowe. 
  • wskazać podmiot wewnętrzny pracodawcy upoważniony do przyjmowania zgłoszeń, 
  • wybrać niezależny organizacyjnie podmiot, upoważniony do podejmowania działań następczych w związku ze zgłoszeniem, przy czym może to być również podmiot przyjmujący zgłoszenia. 
  • ustalić kanały przekazywania takich informacji. 

Czasu pozostało niewiele.

źródło: Gazeta Prawna, 8 listopada 2021

Dowiedz się jakie będą skutki dla Twojego biznesu. Zapisz się na cykl warsztatów, poświęconych wybranym, newralgicznym obszarom compliance.