Zwrot kosztów związanych z wykorzystaniem prywatnego samochodu do celów służbowych nie powoduje powstania przychodu u pracownika

2024.08.27

Takie stanowisko zajął WSA w Łodzi w wyroku z 21 marca br. Sąd orzekł, że zwrot kosztów korzystania przez pracownika z samochodu prywatnego dla celów pracodawcy powinien być neutralny podatkowo. Pracownik nie uzyskuje bowiem żadnej korzyści, a jedynie otrzymuje rekompensatę kosztów, których by nie poniósł, gdyby nie działał w interesie pracodawcy. 

Zwrot kosztów, dokonany w formie ryczałtu na podstawie umowy cywilnoprawnej pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, nie stanowi przychodu pracownika i nie podlega opodatkowaniu.

Należy mieć nadzieję, że stanowisko to zostanie podtrzymane przez NSA. Organy podatkowe wielokrotnie twierdziły, że taki zwrot jest wolny od podatku, jedynie wtedy gdy obowiązek ponoszenia takich kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów konkretnej ustawy (na podstawie art. 21 ust 1 pkt 23b ustawy o PIT).
 

 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Sierpień 2024