Pracodawca, który omyłkowo nie naliczał i nie odprowadzał na konto pracownika wpłat do PPK, powinien zrekompensować pracownikowi szkodę 

2024.08.27

Jeżeli wpłaty do PPK nie zostały przez pracodawcę naliczone i pobrane w terminie, stają się wpłatami zaległymi. Przepisy nie przewidują możliwości ich późniejszego pobrania i przekazania do instytucji finansowej. 

W takiej sytuacji pracodawca powinien zrekompensować poniesioną przez pracownika szkodę na zasadach ogólnych prawa cywilnego. Szkoda pracownika obejmuje wartość zaległych wpłat do PPK, potencjalne zyski, jakie mogłyby przynieść pieniądze, gdyby zostały zainwestowane, a także wartość wpłat od Skarbu Państwa, jakie otrzymałby pracownik, gdyby pracodawca terminowo przekazał środki. 

W przypadku zaniedbań z przekazywaniem środków do PPK, rekomendowanym rozwiązaniem jest zawarcie przez pracodawcę z pracownikiem porozumienia. Takie porozumienie będzie mieć charakter ugody, w której zostanie określona wartość rekompensaty oraz sposób jej zapłaty.  

Zrekompensowanie szkody pracownikowi nie zniweluje ryzyka pociągnięcia pracodawcy albo osoby obowiązanej do działania w jego imieniu do odpowiedzialności wykroczeniowej. Niedopełnienie obowiązku terminowego dokonywania wpłat do PPK jest zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 1 000 000 zł. 
 

 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Sierpień 2024