Wolontariat bez granic

2023.08.17

Michalina Kaczmarczyk wraz z kameralną, czteroosobową grupą, wybrała się do ukraińskiego Jaworowa, przesiąkniętego gościnną atmosferą oraz wdzięcznością wobec Polaków.

Poniżej relacja z wyjazdu opowiedziana przez naszą prawniczkę.

Do Ukrainy zawieźliśmy m.in. środki higieniczne będące na wagę złota w okopach (mydła, pasty czyszczące, chusteczki odświeżające); kalosze, siekiery oraz łopaty. Wsparcie przekazaliśmy jednostce wojskowej w Jaworowie, zarządzającej największym poligonem na Ukrainie i szkolącej żołnierzy ukraińskich przed udaniem się na front.

Wolontariusze spotkali się też z przedstawicielami parlamentu ukraińskiego oraz Rady Miejskiej w Jaworowie, którym również jest dostarczana pomoc humanitarna i za ich pośrednictwem ekspediowana na poszkodowane tereny wschodniej Ukrainy, zwłaszcza w Obwodzie Chersońskim.

Mieliśmy możliwość obejrzenia busa (przekazanego ze zbiórki), który posłużył do stworzenia Mobilnego Wojskowego Centrum Informacyjno-Psychologicznego, wprowadzającego żołnierzy w realia walki a także zapewniającego im odpowiednie wsparcie psychologiczne.

Odwiedziliśmy również Lwów, który  był niezwykle zatłoczony, pełno w nim było osób, które przeniosły się ze Wschodu. Jest to również miasto „przepustek”, gdzie z drugimi połówkami spotykają się żołnierze. Siedząc w kawiarnianym ogródku można by zapomnieć o wojnie, gdyby nie mnogość osób w mundurach, wielkie agregaty stojące przed restauracjami i dostępne w karcie „menu na wypadek braku prądu.”

W dalszym ciągu można przekazać środki na wsparcie naszych działań, przekazują wpłaty na jedna z naszych zrzutek. Teraz zbieramy środki na jesienno-zimowe wyposażenie:

https://zrzutka.pl/khfe5v?fbclid=IwAR31F20VJvTzZ7TPxThV1_Kx17qVLnQwKERhFS5KVVBggqlcgJfXLTkqZ0I