Kolejne zmiany w Polskim Ładzie | PRO HR Alert

2022.03.25

W dniu wczorajszym, ukazał się projekt kolejnych zmian w Polskim Ładzie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zmian w obciążeniach podatkowych i ubezpieczeniowych, które mogą dotknąć Państwa, oraz Państwa pracowników i współpracowników w związku z zapowiadanymi zmianami.

Poniższe informacje zostały przygotowane na podstawie ogłoszonego projektu ustawy - do 2 kwietnia 2022 będzie on przedmiotem konsultacji i może ulec zmianom. Będziemy Państwa na bieżąco informować o statusie prac oraz szczegółach proponowanych zmian.

  1. Przywrócenie możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnego rodzica oraz likwidacja nowowprowadzonego odliczenia od podatku w wysokości 1.500zł.
  2. Możliwość złożenia przez pracownika formularza PIT-2 więcej, niż jednemu pracodawcy (ale nie więcej, niż trzem), skutkującego pomniejszeniem miesięcznych zaliczek na podatek pracownika o odpowiednio 1/12, 1/24 lub 1/36 rocznej kwoty wolnej. Pracownik będzie musiał wskazać, który pracodawca ma zastosować zmniejszenie i w jakiej wysokości.
  3. Nałożenie na płatnika obowiązku poinformowania nowozatrudnionego podatnika, przed pierwszą wypłatą, o możliwości złożenia oświadczeń i wniosków mających wpływ na obliczenie zaliczki (np. dotyczących niestosowania lub stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, korzystania ze zwolnień i ulg podatkowych).
  4. Likwidacja obowiązku składania płatnikom większości oświadczeń i wniosków co roku – raz złożone oświadczenia mają być ważne na kolejne lata (chyba że co innego wynika z odrębnego przepisu).
  5. Określenie sposobu wycofania i zmiany oświadczeń i wniosków w każdej chwili w trakcie roku - w drodze odrębnego wniosku na piśmie.
  6. Likwidacja ulgi dla klasy średniej z zastrzeżeniem, że nadwyżka należnego rocznego podatku wyliczonego za 2022 r. bez zastosowania ulgi nad hipotetycznym podatkiem wyliczonym z jej zastosowaniem, będzie zwracana podatnikowi przez fiskusa.
  7. Zwolnienie zasiłków macierzyńskich z podatku w ramach ulgi dla młodych, ulgi dla przenoszących miejsce zamieszkania do Polski, ulgi dla rodzin wielodzietnych oraz ulgi dla pracujących seniorów.
  8. Możliwość odliczenia przez przedsiębiorców składki na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu/dochodu do wysokości określonych limitów.
  9. Objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym prokurentów (w sposób jednoznaczny).

Chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z nami: Katarzyna Serwińska, Tomasz Kret.