Nowe rozwiązania dotyczące obywateli Ukrainy | PRO HR Alert

2022.03.04

Nowe przepisy mają umożliwić obywatelom Ukrainy podjęcie pracy bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę.

Wynika to z projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Do zatrudnienia obywateli Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce wystarczające będzie powiadomienie powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy.

Takie powiadomienie będzie trzeba wysłać za pośrednictwem portalu praca.gov.pl w terminie 7 dni od rozpoczęcia zatrudnienia.

Powiadomienie ma obejmować takie informacje jak dane o podmiocie powierzającym pracę, dane osobowe obywatela Ukrainy oraz rodzaj umowy zawartej pomiędzy stronami.

Projekt zakłada dodatkowo możliwość ustalenia limitu, do którego obywatele Ukrainy mogliby być zatrudniani w szczególnym trybie. Limit taki mógłby zostać określony w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw pracy. Byłby on ustalany w stosunku do liczby wszystkich osób zatrudnianych przez dany podmiot. Ustalając taki limit minister miałby kierować się „względami bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, ochroną lokalnych rynków pracy oraz zasadą komplementarności zatrudnienia cudzoziemców w stosunku do obywateli polskich”.

Co więcej, obywatele Ukrainy mają mieć możliwość zarejestrowania się i bycia uznanymi jako osoby bezrobotne albo poszukujące pracy.

Projekt przewiduje także uprawnienie obywateli Ukrainy do:

  • świadczeń rodzinnych, o których mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych,
  • świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, jeżeli zamieszkuje z dziećmi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • świadczenia dobry start, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 187a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, jeżeli zamieszkuje z dziećmi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • rodzinnego kapitału opiekuńczego, o którym mowa w ustawie o rodzinnym kapitale opiekuńczym, jeżeli zamieszkuje z dziećmi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, o którym mowa w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Dodatkową pomoc uzyskać mają obywatele Ukrainy z niepełnosprawnością. Projekt zakłada możliwość przeznaczenia określonych środków na działania kierowane do takich osób według zasad określonych w programach zatwierdzanych przez Radę Nadzorczą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak i według zasad określonych w programach finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Skorzystanie z rozwiązań przewidzianych w projekcie będzie możliwe pod warunkiem, że obywatel Ukrainy przebywa legalnie w Polsce na podstawie dotychczasowych przepisów lub jego pobyt w Polsce zostanie uznany za legalny na podstawie przepisów specustawy. Zgodnie z założeniami, osoba wjeżdżająca na terytorium RP od dnia 24 lutego br. będzie miała przyznany legalny pobyt na okres 18 miesięcy.