Cykl: RODO, czyli (r)ewolucja w podejściu do transgranicznego przetwarzania danych - Adrian Szutkiewicz

2017.11.09

CYKL w Dzienniku Gazeta Prawna JESIEŃ Z OCHRONĄ DANYCH OSOBOWYCH PRACOWNIKÓW

,

Dziś czwarty z cyklu artykułów przygotowywanych we współpracy z kancelarią Raczkowski Paruch, w których szczegółowo omawiamy zagadnienia związane z ochroną danych pracowników i kandydatów do pracy.

Cykl jest inspirowany licznymi zmianami w tym obszarze prawa (zarówno projektowanymi, jak i już przyjętymi). Od 25 maja 2018 r. w państwach członkowskich UE, a tym samym również w Polsce, będzie bowiem stosowane tzw. ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). A to wymusza dostosowanie do niego polskich regulacji, co ma nastąpić na mocy ustawy o ochronie danych osobowych oraz ustawy zawierającej przepisy ją wprowadzające (obydwie są obecnie na etapie projektów). Ta druga, co warto podkreślić, obejmie m.in. nowelizację kodeksu pracy.

Poprzednie artykuły z cyklu ukazały sie w tygodniku Kadry i Płace:

| 12 października – „Monitorowanie pracowników. Co można dziś i co przyniesie jutro” (DGP nr 198/2017),

| 26 października – „Zgoda pracownika na przetwarzanie danych – teraz i w przyszłości” (DGP nr 208/2017).

| 2 listopada – „Konflikt w firmie pozwoli związkowi zawodowemu pozyskać dodatkowe dane pracowników” (DGP nr 212/2017).

Przedsiębiorcy wysyłający za granicę informacje o swoich pracownikach po wejściu w życie unijnego rozporządzenia muszą być bardzo ostrożni. Naruszenie przepisów w tym zakresie będzie bowiem groziło nałożeniem wysokiej kary. I to bez względu na to, w jakim kraju doszło do nieprawidłowości - dla Dziennika Gazety Prawnej wyjaśnia apl. radc. Adrian Szutkiewicz.

Artykuł dostępny jest tutaj.