Według Prezesa UODO wciąż nie można umieszczać adnotacji na skierowaniach na badania lekarskie

Autor

Michalina Kaczmarczyk

Skontaktuj się z nami

Według Prezesa UODO, umieszczenie na skierowaniu na kontrolne badania lekarskie informacji o przyczynie niezdolności do pracy, np. „zły stan psychiczny” czy wzmianki o zwolnieniu od psychiatry, stanowi naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych. Prezes UODO wskazuje, że pracodawca nie powinien zamieszczać na skierowaniu żadnych informacji poza tymi wynikającymi ze standardowego wzoru.

Trudno się zgodzić z tak rygorystycznym stanowiskiem.

Dla właściwej oceny zdolności pracownika do pracy przez lekarza medycyny pracy, kluczowe może być posiadanie informacji o istotnych okolicznościach, które doprowadziły do skierowania na badania (szczególnie po długiej nieobecności). Lekarz medycyny pracy zazwyczaj nie ma wglądu do pełnej dokumentacji medycznej pracownika, w tym informacji o przyczynie zwolnienia lekarskiego.

Stanowisko Prezesa UODO, choć podyktowane intencją ochrony danych, pomija praktyczne aspekty medycyny pracy i bezpieczeństwa. Brak możliwości sygnalizowania lekarzowi medycyny pracy istotnych dla oceny zdolności do pracy okoliczności (szczególnie tych, które skłoniły pracodawcę do skierowania na badania kontrolne lekarskie) może prowadzić do sytuacji ryzykownych zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

 

 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Maj 2025