Umowy B2B z własnym pracodawcą podlegają oskładkowaniu jak umowa o pracę

Autor

Tomasz Kret

Skontaktuj się z nami

Jeśli pracownik ma ze swoim pracodawcą także umowę B2B, a więc w ramach działalności gospodarczej to wynagrodzenie z tej umowy jest oskładkowane jak z umowy o pracę (postanowienie SN z 18 marca 2025 r; sygn. III USK 88/24).

Równoległe umowy z własnym pracodawcą reguluje art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych: osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług albo umowy o dzieło traktuje się jak pracownika.

W ocenie SN przepis ten znajduje zastosowanie także wtedy, gdy praca na rzecz pracodawcy jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej.

W konsekwencji, nie dochodzi u przedsiębiorcy do zbiegu dwóch tytułów do ubezpieczenia społecznego. Całość przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę oraz świadczenia usług jest więc traktowana jak przychód ze stosunku pracy. Oznacza to również, że to pracodawca jest ich płatnikiem.

Jeżeli ZUS wyda w takiej sytuacji decyzję ustalającą, że płatnikiem składek od przychodów przedsiębiorcy jest pracodawca, powinien – z urzędu – zaliczyć składki nienależnie opłacone przez pracownika-przedsiębiorcę na poczet należności pracodawcy.

 

 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Maj 2025