Projekt nowelizacji ustawy zasiłkowej umożliwia „incydentalną” pracę podczas zwolnienia chorobowego

Autor

Paulina Zawadzka – Filipczyk

Skontaktuj się z nami

Praca zarobkowa w czasie zwolnienia chorobowego grozi utratą prawa do zasiłku. W orzecznictwie zazwyczaj przyjmuje się, że podejmowanie sporadycznej aktywności wymuszonej okolicznościami nie narusza prawa, ale aktualnie przepisy nie przewidują żadnych wyjątków.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, praca zarobkowa podczas zwolnienia będzie nadal zakazana, ale będzie wyjątek w zakresie „czynności incydentalnych”, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności. Taką istotną okolicznością nie będzie mogło być jednak polecenie wykonania zadań przez pracodawcę. Przepisy nie precyzują, jak należy rozumieć incydentalność takiej dozwolonej aktywności zawodowej. Każdy przypadek będzie zatem wymagał indywidualnej oceny.

Istotne zmiany mają również dotyczyć pracowników zatrudnionych jednocześnie u kilku pracodawców. Takie osoby na swoje żądanie będą mogły otrzymać zwolnienie chorobowe w zakresie tylko jednego miejsca pracy. Warunkiem uzyskania takiego zwolnienia będzie jedynie to, aby rodzaj choroby nie uniemożliwiał pracy w innym miejscu. Jeżeli więc lekarz nie stwierdzi przeciwskazań ze względu na charakter pracy, pracownik będzie mógł jednocześnie przebywać na L4 u jednego pracodawcy i pracować u innego.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Trzeba będzie je uwzględnić podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich

 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Maj 2025