Członek zarządu delegowany z Niemiec do polskiej spółki, wynagradzany na podstawie umowy o pracę z niemieckim podmiotem, zapłaci w Polsce 20% podatku

Autor

Katarzyna Serwińska

Skontaktuj się z nami

Wynagrodzenie członka zarządu: (i) będącego niemieckim rezydentem podatkowym, (ii) delegowanego do pełnienia funkcji w polskiej spółce na podstawie stosunku pracy z niemieckim podmiotem, oraz (iii) wynagradzanego wyłącznie na podstawie tej umowy, podlega w Polsce opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 20% (interpretacja indywidualna Dyr. Krajowej Informacji Skarbowej z 22 kwietnia 2025 r. (sygn. 0115-KDIT1.4011.176.2025.1.MR),

Samo podleganie tego dochodu opodatkowaniu w Polsce nie budzi wątpliwości – dla ustalenia miejsca opodatkowania kluczowy jest bowiem charakter wykonywanych czynności. Bez znaczenia jest, że formalnym pracodawcą jest spółka niemiecka, a wynagrodzenie wypłacane jest poza granicami Polski. Zgodnie z art. 16 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Niemcami, wynagrodzenia członków zarządu mogą być opodatkowane w państwie siedziby spółki – w tym przypadku w Polsce.

Zaskakująca natomiast jest kwalifikacja tego wynagrodzenia jako przychodu z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 ustawy o PIT) i w konsekwencji zastosowanie zryczałtowanej stawki podatku. W podobnych przypadkach, gdy członkowie zarządu pełnią tę funkcję na podstawie umowy o pracę z polskim podmiotem, ich przychody są traktowane jako przychody ze stosunku pracy i opodatkowane progresywnie.

Należy pamiętać, że w opisywanej sytuacji, z uwagi na brak płatnika podatku w Polsce, obowiązek rozliczenia i zapłaty podatku ciąży na członku zarządu.

 

Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Maj 2025