To wydarzenie już się zakończyło.


Compliance Day 2021 | Whistleblowing z perspektywy HR

Rejestracja została zamknięta

 

 

23 września | godz. 10:00 – 16:00 
Konferencja w formule hybrydowej | Udział bezpłatny

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w V konferencji Compliance Day. Tegoroczna edycja będzie poświęcona tematyce sygnalistów z perspektywy  HR.

Obok wyzwań związanych z organizacją pracy w dobie pandemii, najważniejszym aktualnie tematem z obszaru compliance i HR jest whistleblowing. Polski ustawodawca nie spieszy się z wdrożeniem dyrektywy o ochronie sygnalistów, a zagadnienia związane z raportowaniem nieprawidłowości od lat są przedmiotem dyskusji. W trakcie konferencji przyjrzymy się im okiem praktyków prawa HR i compliance. 


AGENDA


9:30 REJESTRACJA

10:00 – 10:15 WPROWADZENIE 

PANEL I

10:15 – 11:45 | Środki ochrony sygnalisty 

Czy w aktualnym stanie prawnym mamy narzędzia by chronić sygnalistę? Jak sądy pracy rozpatrują sprawy sygnalistów? Co należy zmienić by zapewnić ochronę wynikającą z  dyrektywy a jednocześnie chronić interes pracodawcy? 
Opierając się na opinii i  doświadczeniach naszych gości postaramy się wskazać, jak w praktyce powinna wyglądać ochrona osób zgłaszających nieprawidłowości. 
Poruszymy m.in. następujące zagadnienia:

 • Ochrona czy brak odwetu?
 • Jak pracodawca może realnie pomóc?
 • A co z B2B i podmiotami trzecimi?
 • Prawa sygnalisty a prawa podejrzanego

Moderator i paneliści: Bartłomiej Raczkowski i zaproszeni goście
Język: polski 


11:45 – 12:15 – Przerwa kawowa


PANEL II

12:15 – 13:45 | HR-owe aspekty wdrożenia systemu zgłaszania nieprawidłowości

Wdrożenie  efektywnego systemu sygnalizowania nieprawidłowości wymaga zaangażowania wszystkich członków organizacji. Jaką rolę w jego tworzeniu i stosowaniu odgrywają przedstawiciele pracowników w tym związki zawodowe, dział HR, dział compliance?  
Poruszymy m.in. następujące zagadnienia:

 • Skuteczna komunikacja
 • Budowanie kultury zaufania i compliance
 • Wartości organizacji, rozwiązywanie konfliktów 

Moderator i paneliści: Łukasz Kuczkowski i zaproszeni goście
Język: polski


13:45 – 14:30 – Lunch


PANEL III

14:30 – 16:00 | HR Compliance – trendy 

W ostatnim panelu zapytamy naszych gości o wyzwania w obszarze compliance, które przyniósł ostatni rok. Dowiemy się jak działa funkcjonujące od lat brytyjskie ustawodawstwo chroniące sygnalistów oraz jakie nowe problemy pojawiły się w relacjach pracownik – pracodawca w Polsce, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. 

 • Poruszymy m.in. następujące zagadnienia:
 • Doświadczenia związane z prawną ochroną sygnalistów (Wielka Brytania)
 • Trendy: „toksyczne” miejsce pracy, „diversity”
 • Co covid zmienił z perspektywy compliance

Moderator i paneliści: Janusz Tomczak i zaproszeni goście
Język: angielski bez tłumaczenia
 

***

Udział w wydarzeniu hybrydowym jest bezpłatny. 

Liczba miejsc on-site jest ograniczona, pierwszeństwo w rejestracji na udział on-site mają klienci kancelarii. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem uczestnictwa jest okazanie dowodu pełnego zaszczepienia przy wejściu na konferencję.

On-site zapraszamy po jednej osobie z każdej organizacji, a on-line bez limitu. 

Miejsce konferencji on-site: Sheraton Hotel w Warszawie.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: prohr@raczkowski.eu

Prelegenci

Od ponad 25 lat doradza największym międzynarodowym i polskim firmom w zakresie prawa pracy. Uważany za wiodącego praktyka prawa pracy w Polsce.

Członek American Employment Law Council. Członek stowarzyszony Sekcji Prawa Pracy American Bar Association, Wiceprzewodniczący jej Komitetu ds. Kontaktów Międzynarodowych, były Przewodniczący, a obecnie Członek Zarządu European Employment Lawyers Association, członek International Bar Association i American Immigration Lawyers Association.

Członek założyciel i pierwszy Przewodniczący Sekcji Prawa Pracy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Był także członkiem Komitetu Sterującego Międzynarodowego Forum Prawa Pracy, Założycielem i pierwszym Prezesem Stowarzyszenia Prawa Pracy. W czasie studiów Wiceprzewodniczący Zarządu Międzynarodowego Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa (ELSA), Prezes krakowskiego koła. Członek Kolegium Redakcyjnego Monitora Prawa Pracy.

Pracował jako asystent w Katedrze Prawa Pracy UJ. Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich na łamach periodyków specjalistycznych i gazet.

Od wielu lat indywidualnie wymieniany jako lider w zakresie prawa pracy przez wszystkie renomowane publikacje polskie i międzynarodowe jak Chambers & Partners, The Legal 500, Who’s Who Legal, Rzeczpospolita.

Radca prawny / Partner / Executive MBA / Kieruje biurem w Poznaniu

Łukasz posiada prawie 20-letnie doświadczenie w prawie HR.

Doradza w zakresie zbiorowych stosunków pracy, bieżących relacji i negocjacji ze związkami zawodowymi, a także prowadzi spory zbiorowe. Ma bogate doświadczenie we wdrażaniu, negocjacji i rozwiązywaniu układów zbiorowych i innych porozumień społecznych oraz gwarancji pracowniczych.

Prowadzi restrukturyzacje pracownicze obejmujące zwolnienia grupowe, programy dobrowolnych odejść oraz inne formy redukcji zatrudnienia.

Wprowadził i rozwinął praktykę pracowniczych planów kapitałowych wraz z zagadnieniem ubezpieczeń społecznych.

Jest odpowiedzialny za projekt „HR bez papieru”, którego celem jest digitalizacja procesów w obszarze HR.

Do jego klientów należą spółki z branży handlowej, energetycznej, logistycznej, technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) oraz farmaceutycznej.

Łukasz jest rekomendowany przez międzynarodowy ranking The Legal 500 EMEA w dziedzinie prawa pracy oraz white-collar crime. Jest członkiem European Employment Lawyers Association.

Wdraża nowe technologie do organizacji pracy, komunikacji i zarządzania kancelariami prawnymi.

Jest autorem wielu publikacji w mediach i prasie branżowej.

Szef praktyki prawa karnego w biznesie i compliance.

Janusz ma ponad 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu złożonych spraw karnych gospodarczych oraz wewnętrznych postępowań wyjaśniających. Doradza i reprezentuje klientów korporacyjnych i indywidualnych w sprawach prowadzonych przez krajowe organy ścigania jak i tych o wymiarze międzynarodowym.

Łączy wieloletnią praktykę procesową ze znajomością praktyki i zasad funkcjonowania dużych organizacji oraz zasad odpowiedzialności kadry zarządzającej.
W ostatnim czasie prowadził wewnętrzne postępowania wyjaśniające dotyczące zarzutów oszustwa i korupcji (publicznej i prywatnej) w przedsiębiorstwach z sektora finansowego, mediów oraz drzewnego. Doradzał klientom korporacyjnym i indywidualnym w postępowaniach karnych gospodarczych dotyczących oszustw, przestępstw karnych skarbowych, przestępstw nadużycia zaufania (niegospodarności). Ponadto, doradzał również w obszarze compliance przy wdrażaniu programów naprawczych, będących konsekwencją wykrytych nieprawidłowości.

Janusz posiada wyjątkowe doświadczenie w sprawach dotyczących przestępstw i wykroczeń popełnianych w miejscu pracy związanych z BHP i relacjami ze związkami zawodowymi.

Jest powoływany jako expert witness (biegły) w brytyjskich sądach w zakresie polskiego prawa i systemu sądownictwa.

Jest członkiem International Bar Association (Senior Vice Chair of Criminal Law Committee), the European Criminal Bar Association, the European Fraud and Compliance Lawyers Association, oraz the Extradition Lawyers Association. Od 2010 roku jest sędzią dyscyplinarnym w Warszawskiej i Naczelnej Rady Adwokackiej.

Jest wysoko wyróżniany przez międzynarodowe rankingi: Chambers Europe oraz The Legal 500 EMEA w dziedzinie White Collar Crime, Who's Who Legal jako Thought Leader i Global Leader w dziedzinie Business Crime Defence oraz Investigations.

Prelegent oraz organizator konferencji poświęconych aspektom odpowiedzialności karnej. Autor polskich oraz zagranicznych publikacji na temat prawa karnego.