To wydarzenie już się zakończyło.


WEBINAR | Przestępstwa i wykroczenia związane z zatrudnieniem – odpowiedzialność karna pracodawców

Rejestracja na to wydarzenie została zamknięta.

 

9 lutego 2021 r. | 10:00-11.00 | Darmowe spotkanie onlineW obecnym stanie prawnym, ponad 50 przestępstw i wykroczeń związanych z zatrudnianiem pracowników mogą popełnić osoby reprezentujące pracodawcę, a więc kadra zarządzająca i członkowie zarządu.

Ryzyko odpowiedzialności karnej jest w wielu obszarach prawa HR. Dotyczy wypadków przy pracy, relacji ze związkami zawodowymi, prowadzenia sporów zbiorowych czy działalności społecznych inspektorów pracy. Dostrzeżenie ryzyka odpowiedzialności pozwala właściwie zarządzać organizacją i personelem, a także unikać śledztw oraz postępowań karnych.

Podczas webinaru opowiemy m.in. o:
 

  • Co to są przestępstwa i wykroczenia i dlaczego wykroczenia są ważne?
  • Specyfice spraw karnych związanych z odpowiedzialnością pracodawcy, jak jej zapobiegać i skąd się najczęściej biorą problemy
  • Na kim to ryzyko właściwie spoczywa?
  • Ile jest spraw z zakresu prawa karnego w Polsce i jakie są kary?
  • Co ostatnio jest na topie w prawie karnym pracy?

Podczas spotkania online zaprezentujemy książkę „Przestępstwa i wykroczenia związane z zatrudnieniem” autorstwa Damiana Tokarczyka, którą będzie można wygrać opisując najbardziej absurdalne oskarżenie ze strony PIP lub innego organu o popełnienie   przestępstwa lub wykroczenie związanej z prawem pracy, które wskazywało na to, że oskarżający nie znał czy to przepisów, praktyki czy wykazał się inną niewiedzą o prawie i rynku pracy.

Aby wziąć udział w konkursie, prosimy wysłać opis mailowo na prohr@raczkowski.eu do dnia 26 lutego 2021 roku. Spośród opisów wybierzemy ten, który najtrafniej pokazuje brak doświadczenia i umiejętności organów w takich sprawach.

Link do transmisji webinaru zostanie wysłany dzień przed wydarzeniem.

Prelegenci

Szef praktyki prawa karnego w biznesie i compliance

Janusz ma ponad 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu złożonych spraw karnych gospodarczych oraz wewnętrznych postępowań wyjaśniających. Doradza i reprezentuje klientów korporacyjnych i indywidualnych w sprawach prowadzonych przez krajowe organy ścigania jak i tych o wymiarze międzynarodowym.

Łączy wieloletnią praktykę procesową ze znajomością praktyki i zasad funkcjonowania dużych organizacji oraz zasad odpowiedzialności kadry zarządzającej.
W ostatnim czasie prowadził wewnętrzne postępowania wyjaśniające dotyczące zarzutów oszustwa i korupcji (publicznej i prywatnej) w przedsiębiorstwach z sektora finansowego, mediów oraz drzewnego. Doradzał klientom korporacyjnym i indywidualnym w postępowaniach karnych gospodarczych dotyczących oszustw, przestępstw karnych skarbowych, przestępstw nadużycia zaufania (niegospodarności). Ponadto, doradzał również w obszarze compliance przy wdrażaniu programów naprawczych, będących konsekwencją wykrytych nieprawidłowości.

Janusz posiada wyjątkowe doświadczenie w sprawach dotyczących przestępstw i wykroczeń popełnianych w miejscu pracy związanych z BHP i relacjami ze związkami zawodowymi.

Jest powoływany jako expert witness (biegły) w brytyjskich sądach w zakresie polskiego prawa i systemu sądownictwa.

Jest członkiem International Bar Association (Senior Vice Chair of Criminal Law Committee), the European Criminal Bar Association, the European Fraud and Compliance Lawyers Association, oraz the Extradition Lawyers Association. Od 2010 roku jest sędzią dyscyplinarnym w Warszawskiej i Naczelnej Rady Adwokackiej.

Jest wysoko wyróżniany przez międzynarodowe rankingi: Chambers Europe w dziedzinie White Collar Crime, Who's Who Legal jako Thought Leader i Global Leader w dziedzinie Business Crime Defence oraz Investigations.

Prelegent oraz organizator konferencji poświęconych aspektom odpowiedzialności karnej. Autor polskich oraz zagranicznych publikacji na temat prawa karnego.

 

Damian specjalizuje się w prowadzeniu postępowań karnych na tle prawa gospodarczego i prawa HR, a także wewnętrznych postępowań wyjaśniających ze szczególnym uwzględnieniem korupcji, mobbingu i kradzieży. Posiada bogate doświadczenie w obszarze compliance i whistleblowing.

Reprezentuje podejrzanych, oskarżonych i pokrzywdzonych w sprawach o przestępstwa białych kołnierzyków oraz gospodarczych związanych z zatrudnieniem.

Jako obrońca występuje w śledztwach i procesach dotyczących oszustw, wyrządzenia szkody spółkom, wypadków przy pracy i działań na szkodę pracowników.

Jako specjalista w dziedzinie compliance doradza przy projektach wdrożenia regulacji antykorupcyjnych, systemów zgłaszania nieprawidłowości oraz oceny ryzyka odpowiedzialności karnej.

Wśród jego klientów są m.in. spółki z branży farmaceutycznej, finansowej i produkcyjnej.

Autor opinii w zakresie polskiego prawa i praworządności dla sądów brytyjskich. Prelegent oraz organizator licznych szkoleń i konferencji poświęconych aspektom odpowiedzialności karnej i compliance. Autor polskich oraz zagranicznych publikacji.