To wydarzenie już się zakończyło.

SZKOLENIE | Jak zwalniać pracownika za brak wyników w pracy?

13 czerwca | godz. 10:00 - 16:00 | szkolenie płatne hybrydowe

Umowa o pracę jest umową starannego działania, a nie umową rezultatu. Zawierając umowę o pracę, pracownik zobowiązuje się jedynie do należytego działania, a osiągnięcie określonych wyników jest elementem ryzyka po stronie pracodawcy.

  • Czy można zatem obarczać pracownika odpowiedzialnością za wynik?
  • Czy pracodawca może zwolnić pracownika za nieosiągnięcie określonych wyników?
  • Czy wykonywanie obowiązków na poziomie minimum może być przesłanką do zwolnienia?
  • Jak należy oceniać pracownika i jakie okoliczności brać pod uwagę, podejmując decyzję o zwolnieniu?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas szkolenia.

Celem szkolenia jest wyposażenie menedżerów i pracowników działów HR w umiejętności oraz wiedzę niezbędną do przeprowadzenia procesu zwalniania pracownika z powodu braku wyników w sposób zgodny z prawem, minimalizując jednocześnie ryzyko przegrania sprawy sądowej.

Podczas szkolenia nacisk położymy na praktyczne wykorzystanie przekazywanej wiedzy, odwołując się do szeregu przykładów. Pokażemy również, jak poprawnie formułować przyczyny rozwiązania umowy o pracę w wypowiedzeniu. Na szkoleniu omówimy także orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów powszechnych dotyczące braku wyników jako podstawy zwolnienia z pracy.

Prowadzący: Łukasz Kuczkowski

Do kogo jest skierowane szkolenie: menedżerowie, pracownicy działów HR.

Agenda szkolenia:

1. Wprowadzenie

2. Podstawy prawne

  • Umowa o pracę jako umowa starannego działania
  • Pojęcie należytej staranności po stronie pracownika
  • Pojęcie wyników pracy
  • Podstawowe obowiązki pracownika

3. Brak wyników jako podstawa zwolnienia pracownika

  • Identyfikacja przyczyn braku wyników: czynniki wewnętrzne i zewnętrzne
  • Analiza sytuacji pracownika przed podjęciem decyzji o zwolnieniu
  • Wykonywanie obowiązków a wyniki
  • Porównywanie pracowników
  • Ryzyka dyskryminacji i nierównego traktowania
  • Przykłady działań naprawczych i monitorowanie postępów

4. Proces zwolnienia

  • Jak przygotować się do rozmowy z pracownikiem
  • Jak formułować treść wypowiedzenia
  • Przygotowanie dokumentów: wypowiedzenie, raporty, notatki służbowe
  • Procedura zwolnienia: krok po kroku

5. Błędy

  • Najczęstsze błędy i jak ich unikać
  • Omówienie orzecznictwa – case studies
  • Złote zasady

6. Podsumowanie i zamknięcie szkolenia

Materiały dodatkowe dla uczestników:
  • Prezentacja wzbogacona o notatki
  • Lista kontrolna procedury zwalniania (checklista)

Cena: 1500 PLN + VAT

Lokalizacja: biuro kancelarii Raczkowski sp.k. Warszawa, ul. Bonifraterska 17 oraz online

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: prohr@raczkowski.eu

Prelegenci

Radca prawny / Partner Zarządzający / Executive MBA / Kieruje biurem w Poznaniu

Łukasz posiada prawie 20-letnie doświadczenie w prawie HR.

Doradza w zakresie zbiorowych stosunków pracy, bieżących relacji i negocjacji ze związkami zawodowymi, a także prowadzi spory zbiorowe. Ma bogate doświadczenie we wdrażaniu, negocjacji i rozwiązywaniu układów zbiorowych i innych porozumień społecznych oraz gwarancji pracowniczych.

Prowadzi restrukturyzacje pracownicze obejmujące zwolnienia grupowe, programy dobrowolnych odejść oraz inne formy redukcji zatrudnienia.

Wprowadził i rozwinął praktykę pracowniczych planów kapitałowych wraz z zagadnieniem ubezpieczeń społecznych.

Jest odpowiedzialny za projekt „HR bez papieru”, którego celem jest digitalizacja procesów w obszarze HR.

Do jego klientów należą spółki z branży handlowej, energetycznej, logistycznej, technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) oraz farmaceutycznej.

Łukasz jest rekomendowany przez międzynarodowy ranking The Legal 500 EMEA w dziedzinie prawa pracy oraz white-collar crime. Jest członkiem European Employment Lawyers Association.

Wdraża nowe technologie do organizacji pracy, komunikacji i zarządzania kancelariami prawnymi.

Jest autorem wielu publikacji w mediach i prasie branżowej.