Zatrudnianie cudzoziemców - warsztat

Termin: 14 lutego 2019 r. (czwartek),  godz. 10:00-16:00 
Miejsce: Biuro kancelarii Raczkowski Paruch, ul. Bonifraterska 17 (21 piętro) w Warszawie. 
Koszt uczestnictwa: 1190 zł netto/osoba. 
Zgłoszenia proszę kierować na adres: prohrevents@raczkowski.eu
Warunki uczestnictwa tutaj. 
 

Warsztat kierowany jest do pracowników działów HR, osób zarządzających zasobami ludzkimi oraz osób zainteresowanych zagadnieniami z zakresu zatrudniania cudzoziemców.
 

Agenda

Panel I. 10:00 - 11:30
 
10:00 - 10:45 Temat: Legalne zatrudnienie cudzoziemców

Prelegenci: Karolina Schiffter

 • Kiedy praca cudzoziemca jest legalna?
 • Jakie dokumenty musi przechowywać pracodawca?
 • Kiedy cudzoziemiec nie potrzebuje zezwolenia na pracę?

10:45 - 11:30 Temat: Zezwolenie na pracę i oświadczenie
Prelegenci: Tomasz Rogala, Paulina Nagel

 • Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca?
 • Kiedy trzeba przeprowadzić tzw. test rynku pracy i na czym on polega?
 • Jak uzyskać oświadczenie o powierzeniu pracy?

 
Przerwa kawowa (11:30 – 12:00)
 
Panel II. 12:00 - 13:30

 
12:00 - 12:45 Temat: Zezwolenia na pobyt 
Prelegenci: Tomasz Rogala, Paulina Nagel

 • Jakie są obowiązki pracodawcy w procedurze uzyskania zezwolenia na pobyt?
 • Zezwolenie na pobyt w celu wykonywania pracy – jakie są największe wyzwania dla pracowników i jak pracodawcy mogą ich wesprzeć? 
 • Niebieska karta UE – jak ją uzyskać?

 
12:45 - 13.30 Temat:  Aspekty podatkowe związane z zatrudnianiem cudzoziemców
Prelegenci: Katarzyna Serwińska

 • Jakie obowiązki ciążą na płatniku składek zatrudniającego cudzoziemców?
 • Jak ustalić rezydencję podatkową cudzoziemca?

 
 
Lunch (13:30 – 14:30)
 
Panel III. 14:30 – 15:30

 
14:30 – 15:10 Temat: Skutki nielegalnego zatrudnienia cudzoziemca i kontrola legalności zatrudnienia
Prelegenci: Karolina Schiffter

 • Jakie konsekwencje może ponieść pracownik i pracodawca?         
 • Jak przebiega kontrola legalności zatrudnienia?       

  
15:10 – 15:30 Temat: Obowiązki pracodawców związane z delegowaniem pracowników 
Prelegenci: Tomasz Rogala

 • Kiedy o delegowaniu pracowników należy zawiadomić PIP?
 • Jakie minimalne warunki zatrudnienia obowiązują pracowników delegowanych?
 • Planowane zmiany dot. delegowania pracowników, w tym Brexit i zmiany w dyrektywie   

 
Panel IV. 15:30 – 16:00 Dyskusja, pytania, zakończenie 
Prowadzący: Karolina Schiffter
 

Prelegenci

Doradca podatkowy, Partner w biurze warszawskim.  Absolwentka SGH, magister ekonomii i zarządzania.  Do Kancelarii dołączyła w 2018.  Od początku swojej kariery zawodowej związana była z PwC, gdzie przez ostatnich 12 lat pełniła rolę leadera zespołu ds. podatków pracowniczych i doradztwa HR.  
Specjalizuje się w zagadnieniach opodatkowania osób fizycznych oraz ubezpieczeń społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem międzynarodowych aspektów podatkowych relokacji pracowników za granicę oraz do Polski oraz optymalizacji kosztów pracy.
W trakcie swojej kariery zawodowej, doradzała klientom międzynarodowym i polskim w zakresie konsekwencji podatkowych i ubezpieczeniowych tworzenia i funkcjonowania efektywnych kosztowo struktur zatrudniania i wynagradzania pracowników (w tym najwyższej kadry zarządzającej), jak również konsekwencji podatkowych i ubezpieczeniowych pracowniczych programów motywacyjnych oraz możliwości ich optymalizacji.
Zajmowała się bieżącymi rozliczeniami podatkowymi i ubezpieczeniowymi pracowników delegowanych do pracy w Polsce oraz wykonujących pracę za granicą.  Przez wiele lat sprawowała nadzór nad procesem rocznych rozliczeń podatkowych dla członków najwyższej kadry kierowniczej międzynarodowych firm w Polsce i za granicą.
Jest autorką publikacji dotyczących międzynarodowego opodatkowania pracowników delegowanych z Polski i do Polski, prelegentką na seminariach i warsztatach poświęconych zagadnieniom opodatkowania osób fizycznych.

Adwokat. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę.  Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy.  Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych  (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (do Monitora Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR, stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law i zdobyła pierwsze miejsce w 5 edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech. 

 

 

Radca prawny. Ukończył Uniwersytet Łódzki oraz uzyskał francuski dyplom magisterski M2 ze specjalnością prawnik europejski wydany przez Uniwersytet Francois Rabelais w Tours. Laureat i finalista szeregu konkursów dla studentów prawa. Wcześniej związany przez rok z kancelarią Grynhoff Woźny i Wspólnicy.