Czy tele-przedstawiciele są przyszłością rynku farmaceutycznego? | PRO HR Pharma

2020.10.30

W firmach farmaceutycznych pojawia się nowe stanowisko pracy – tele-przedstawiciel (tele-PM).

W pierwszej fazie epidemii COVID-19 przedstawiciele farmaceutyczni pracowali zdalnie. W kolejnych miesiącach, niektórzy z nich wrócili do osobistych wizyt. Wiele firm zdecydowało się jednak pozostać wyłącznie przy pracy zdalnej, nawet w przypadku przedstawicieli lub łączyć wizyty osobiste i zdalne. Różne są efekty takiej organizacji pracy.

Na rynku farmaceutycznym pojawiło się więc nowe, nieznane dotąd stanowisko pracy, tj. tele-przedstawiciela. Znacznie różni się ono od znanego nam dotychczas. Wymaga innych kompetencji i innej organizacji pracy, a także innych narzędzi do jej wykonywania. Inaczej przeprowadza się wizyty osobiście, a inaczej zdalnie, inaczej buduje się relacje. Zamiast dotychczasowego ruchu pomiędzy odwiedzanymi lekarzami/aptekami przedstawiciel pracuje w jednym miejscu realizując wyznaczone w tabeli zdalne wizyty. 

Dotychczasowi przedstawiciele nie zawsze potrafią się przestawić na ten nowy sposób wykonywania pracy i stawiane im wymagania, co odbija się na wynikach. Firmy farmaceutyczne poszukują więc innych niż dotychczas kompetencji na rynku pracy. Rodzą się też pytania prawne: jak określić miejsce pracy takiego przedstawiciela, jak wyposażyć stanowisko pracy (samochód na pewno nie jest już potrzebny), jak zapobiec ewentualnym wypadkom i jak zapewnić wysokość efektywność takiej pracy. Wreszcie czym różni się status tele-przedstawiciela od przedstawiciela, który tylko częściowo pracuje zdalnie. 

Wszystko wskazuje na to, że tele-przedstawiciele zostaną z nami na dłużej, a firmy farmaceutyczne będą musiały znaleźć odpowiedzi na te pytania. 

Więcej w kwartalniku dla pracodawców z sektora farmaceutycznego - PRO HR Pharma.