Wypłata z realizacji pochodnych instrumentów finansowych nie zawsze stanowi przychód ze źródła, w ramach którego podatnik uzyskał te instrumenty finansowe
2024.11.28
Przepis art. 10 ust. 4 ustawy o PIT nakazuje zaliczenie przychodów z realizacji praw z papierów wartościowych lub z pochodnych instrumentów finansowych, do tego źródła przychodów, w ramach którego podatnik uzyskał te prawa lub instrumenty, np. w przypadku pracownika, który uzyskał je od pracodawcy, wypłata z realizacji stanowić będzie przychód ze stosunku pracy. Zasada ta ma jednak zastosowanie jedynie wtedy, gdy te prawa lub instrumenty zostały objęte lub nabyte jako świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie.
W związku z powyższym, w przypadku odpłatnego nabycia pochodnego instrumentu finansowego przez uczestnika programu motywacyjnego, przychód z realizacji instrumentu nie będzie stanowił przychodu ze źródła, którym jest stosunek prawny łączący go z organizatorem programu. W takiej sytuacji przychód ten należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany stawką 19%. Uczestnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku od tego dochodu w terminie płatności rocznego zobowiązania podatkowego.
Takie stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 21 października 2024 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.500.2024.2.MK.
Więcej artykułów o prawie HR w newsletterze – PRO HR Listopad 2024