SZKOLENIE | Dyrektywa o transparentności wynagrodzeń - aspekty praktyczne i prawne, wdrożenie w firmie

19 maja | godz. 10:00 - 13:00 | szkolenie płatne online
Jednym z głównych wyzwań dla firm w 2025 roku jest przygotowanie organizacji do wdrożenia Dyrektywy o Transparentności Wynagrodzeń. Od kilku miesięcy mamy już projekt przepisów „Jasne zarobki”, częściowo wdrażający dyrektywę.
Wdrożenie dyrektywy to jednak nie tylko kwestie prawne, ale także wyzwania w zakresie budowy struktur wynagrodzeń. Widząc, jakie problemy praktyczne się z tym wiążą, postanowiliśmy zorganizować dla Państwa bardzo praktyczne warsztaty, które poprowadzą adw. Natalia Krzyżankiewicz oraz r. pr. Katarzyna Wilczyk przy współudziale praktyka z ogromnym doświadczeniem w obszarze Com & Ben – Piotra Sierocińskiego. Praktyczna dawka wiedzy gwarantowana!
Podczas warsztatów odpowiemy m.in. na następujące pytania:
- Czy premia roczna powinna być uwzględniana przy obliczaniu średnich poziomów wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w danej kategorii?
- Czy w ogłoszeniach o pracę trzeba podawać widełki z regulaminu wynagradzania? A co jak nie mamy widełek w regulaminie?
- Jak określić kategorię pracowników, którzy wykonują tą samą pracę albo pracę tej samej wartości?
- Czy podając informację o średnim poziomie wynagrodzenia uwzględniamy wynagrodzenia pracowników długotrwale nieobecnych?
- Jaki okres wstecz pracodawca będzie musiał uwzględnić do obliczenia średnich poziomów wynagrodzeń kobiet i mężczyzn?
- Czy widełki wynagrodzenia wskazane w ogłoszeniu o pracę mogą być wyższe niż widełki przewidziane dla danego stanowiska?
- Czy do wynagrodzenia w rozumieniu dyrektywy należy wliczyć ryczałty za pranie odzieży roboczej czy za pracę zdalną?
- Czy jednym z kryteriów przyjętych przy wartościowaniu stanowisk pracy może być geografia?
Cena: 950 PLN + VAT
Lokalizacja: Online
W razie pytań zapraszamy do kontaktu: prohr@raczkowski.eu
Prelegenci
Z wykształcenia informatyk, ale od 1990 zajmuje się profesjonalnie obszarem zarządzania kapitałem ludzkim w przedsiębiorstwach. Początkowo jako szef obszaru HR w nowoczesnej firmie produkcyjnej zatrudniającej 1.850 pracowników, a od 1996 nieprzerwanie w firmach doradczych takich jak Neumann, Andersen, Deloitte, HRM partners / Towers Perrin, a od 2019 roku działa jako free-lancer pod własną marką Centrum Ekspertyzy HR.
Specjalizuje się w:
- doradztwie płacowym,
- strategii i transformacji funkcji HR,
- projektowaniu zintegrowanych narzędzi HR w grupach kapitałowych.
W ciągu ostatnich 35 lat kierował ponad 400 projektami konsultingowymi z obszaru HR.
Piotr oprócz działalności doradczej prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i publicystyczną, m.in.:
- jest wykładowcą pierwszych w Polsce studiów podyplomowych dla specjalistów C&B na Uczelni Łazarskiego w Warszawie,
- prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych dla HR Biznes Partnerów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Od blisko 2 lat jest Członkiem Zarządu stowarzyszenia Instytut Wynagrodzeń, w ramach którego przygotował i przeprowadził:
- 2 konferencje nt. dyrektywy UE dotyczącej przejrzystości płac,
- (wspólnie z INFOR-em) 2 konferencje o tematyce wynagrodzeniowej pn. „Płacodawcy” 2023 i 2024.
Ponadto jest pomysłodawcą i współautorem dwóch książek o tematyce C&B wydanych przez Wolters Kluwer oraz autorem licznych publikacji o tematyce HR-owej w „Personelu i Zarządzaniu” (w tym wspólnie z dr Leszkiem Mellibrudą cyklu 19 artykułów o wątkach HR w kinematografii pn. „Kinoteka HR-człowieka”), „Personelu-Plus”, „HRBP”, „Zarządzaniu Zasobami Ludzkimi” oraz w „Pulsie Biznesu”.
W wolnych chwilach nurkuje rekreacyjnie, jeździ rowerem po Puszczy Kampinoskiej i czyta powieści sensacyjne.
Kieruje praktyką wynagrodzeń w sektorze finansowym.
Opracowuje oraz weryfikuje polityki i sprawozdania wynagrodzeń dla risk-takerów. Wspiera instytucje finansowe w raportowaniu danych niefinansowych. Ma doświadczenie w zatrudnianiu i zwalnianiu kadry menadżerskiej.
Doradza polskim i zagranicznym klientom w zakresie prawa HR, w szczególności przy nawiązywaniu oraz rozwiązywaniu stosunków pracy. Wspiera klientów we wdrażaniu wewnątrzzakładowych regulacji prawnych.
Reprezentuje pracodawców w postępowaniach sądowych związanych m.in. z rozwiązywaniem stosunku pracy, dyskryminacją i nierównym traktowaniem, a także w sprawach o wypłatę zmiennych składników wynagrodzeń.
Radca prawny. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenie zdobywała w renomowanych kancelariach poznańskich, a także jako in-house lawyer w grupie kapitałowej spółek z branży finansowej.
Katarzyna zajmuje się indywidualnym i zbiorowym prawem pracy oraz bieżącą obsługą pracodawców.
Doradza pracodawcom w zakresie restrukturyzacji zatrudnienia, w tym zwolnień grupowych, zwalniania lub zmiany warunków zatrudnienia kluczowych pracowników, transferze pracowników, outsourcingu.
Ma doświadczenie w prowadzeniu postępowań antymobbingowych, postępowań sądowych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz w przeprowadzaniu badań prawnych spółek (due diligence).